Ciekawostki o telefonach komórkowych i smartfonach. Tego na pewno nie wiesz, albo już zapomniałeś

ciekawostki o komórkach

Technologie mobilne rozwinęły się tak szybko i dynamicznie, że dziś większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez smartfonów i Internetu. Jednak jeszcze dwie dekady temu telefony komórkowe nie były dostępne dla wszystkich, a oferowane przez operatorów pakiety były raczej skromne.

Ciekawostki i fakty o telefonach komórkowych

 1. Pierwszy telefon komórkowy powstał w 1973 roku i przypominał duży telefon stacjonarny. W tamtym okresie została przeprowadzona pierwsza rozmowa komórkowa. 
 2. W 1983 roku telefony komórkowe trafiły do użytku komercyjnego i sprzedawane były za blisko 4000 dolarów. 
 3. Technologia umożliwiająca przesyłanie SMS-ów powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku. Początkowe opłaty były bardzo wysokie, natomiast obecnie operatorzy komórkowi oferują naprawdę duże pakiety, co można sprawdzić na przykład tutaj: https://virginmobile.pl/oferty/karta/pakiety-minut-i-danych.
 4. Pierwszy SMS został wysłany w 1992 roku, a wiadomość brzmiała „Wesołych świąt”.
 5. Jedną z najpopularniejszych komórek świata była Nokia 1100, która została w 2003 roku wyprodukowana przez Finów i po blisko 12 miesiącach wyprzedała się w liczbie 250 milionów sztuk.
 6. W 1996 roku powstał pierwszy telefon komórkowy z klapką. Były to urządzenia bardzo modne i, co ciekawe, ten trend właśnie powraca, zwłaszcza że w 2019 roku np. Samsung zaprezentował swojego pierwszego otwieranego smartfona z zaginanym ekranem (Fold). 

Pierwsze smartfony i mobilność

 1. Pierwszy smartfon trafił do sprzedaży w 1994 roku, jednak w znacznym stopniu różnił się od obecnych modeli. Ekran można było obsługiwać za pomocą rysika, a w telefonie wbudowane były takie funkcje, jak: kalendarz, kalkulator, notatnik. 
 2. Pierwszy bardziej współczesny smartfon został zaprezentowany w 2007 roku przez firmę Apple – był to pierwszy iPhone. Szef Microsoftu w tamtym czasie stwierdził, że nikt nie zechce telefonu bez klawiatury. Okazało się jednak, że bardzo się mylił. 
 3. iPhone zaprezentowany w 2007 roku był prototypem i bardzo różnił się od telefonu, który po pół roku trafił do sklepów, wówczas klienci otrzymali dopracowany model. 
 4. W 2008 roku powstał system operacyjny Android i początkowo znawcy technologii uważali, że nie przetrwa on próby czasu. Wnioski po latach są jednak zupełnie inne, ponieważ w 2015 roku Android miał już 83 proc. udziałów w rynku.
 5. Prawie wszystkie wersje systemu operacyjnego Android (poza 1.0 i 1.1) mają w swojej nazwie różne słodycze.
 6. W Chinach wprowadzono specjalne pasy dla osób korzystających ze smartfona, ponieważ zdarzało się wiele wypadków, których główną przyczyną było ciągłe zerkanie w telefon podczas spaceru. 
 7. Aż 90 proc. smartfonów w Japonii to urządzenia wodoodporne, ponieważ mieszkańcy tego kraju lubią korzystać z telefonów pod prysznicem. 
 8. Przeciętnie człowiek odblokowuje smartfona mniej więcej 110 razy dziennie. 
 9. Obecne smartfony mają większą moc obliczeniową niż komputery, które kierowały misją Apollo 11.

Czytaj więcej: Kilkaset tysięcy ludzi na świecie płaci za Netflixa od roku lub dłużej i nic na nim nie ogląda.
Czytaj więcej: Nowy rekord. Chcesz dysk SSD 8 TB do laptopa? Zaraz będziesz mógł taki kupić.

Podziel się artykułem