Morabus, czyli trzech licealistów stworzyło fajną apkę dla poruszających się transportem publicznym

Morabus

Co najbardziej irytuje w korzystaniu z transportu miejskiego? Spóźnienia. Trzech licealistów z Gdyni wpadło na pomysł, jak rozwiązać ten problem i stworzyło aplikację na iPhony i smartfony z Androidem.

Morabus, tak nazywa się aplikacja, wyświetla rzeczywiste – a nie planowane – czasy przyjazdów środków komunikacji miejskiej ze wszystkich przystanków ZKM Gdańsk oraz ZKM Gdynia. Wykorzystuje do tego otwarte dane udostępniane przez miasto.

Morabus oferuje poza tym kilka wygodnych sposobów na wyszukanie przez użytkownika pożądanego przystanku. Możliwe jest dodanie go do ulubionych dla szybkiego dostępu, wyszukanie po nazwie lub na mapie oraz wyświetlenie przystanków w pobliżu. Oprócz tego aplikacja jest w stanie pokazać, o której autobus pojawi się na następnych przystankach na jednym ekranie, co bardzo ułatwia planowanie podróży i przesiadanie się.

Morabus

– Dzięki aplikacji wyświetlającej opóźnienia środków transportu publicznego korzystanie z niego stanie się znacznie wygodniejsze. Aplikacja ułatwia przesiadki oraz daje komfort psychiczny podczas drogi na przystanek – mówi Wojciech Ciunel, jeden z twórców aplikacji.

I chyba ma rację, bo aplikację pobrało już  ponad 2 tys. osób i wykorzystuje kilka razy dziennie. Niezły wynik, jak na nowy program i do tego użyteczny wyłącznie dla mieszkańców Trójmiasta i okolic.

To ostatnie może się jednak wkrótce zmienić. – Aktualnie działamy tylko w Trójmieście, lecz chcemy się rozwijać i wprowadzić nasze rozwiązanie również do innych miast – dodaje Wojciech Ciunel.

Morabus został stworzony w ramach platformy edukacyjnej Zwolnieni z Teorii, której celem jest nauka młodych ludzi takich kompetencji jak współpraca, komunikacja lub przywództwo. Zachęca uczniów liceów oraz studentów do realizacji własnych projektów społecznych, co pozwoli im zdobyć cenione na rynku miękkie umiejętności.

Twórcami Morabusa są Wojciech Ciunel, Jan Szulist oraz Bartosz Witkowski, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni. Morabus jest drugim realizowanym przez nich projektem, lecz pierwszym o tak dużej skali.

Aplikacja jest oczywiście darmowa i można ją pobrać w wersji na Androida ze sklepu Play lub na telefony z systemem iOS ze sklepu Apple’a.

Foto: Morabus.

Czytaj więcej: Pchał wózek z 99 smartfonami ulicami Berlina. Mapy Google dały się nabrać.
Czytaj więcej: Zdjęcia Google za chwilę będą jak Messenger. Ale to dobrze.

Podziel się artykułem