Jaki jest najszybszy komputer na świecie? Nowy ranking superkomputerów

Najszybszy komputer na świecie

Amerykanie mają teraz najszybszy komputer na świecie. Nazywa się Summit i jest w stanie wykonać 143,5 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest więc prawie 86 razy bardziej wydajny od najszybszego polskiego superkomputera.

Najnowszy ranking najpotężniejszych maszyn liczących na świecie może poprawić humor Amerykanom. Wśród dziesięciu najszybszych superkomputerów jest aż pięć z USA. Do tego dwa z Chin i po jednym ze Szwajcarii, Japonii i Niemiec.

Komputer z miejsca pierwszego prestiżowego rankingu TOP500 nazywa się Summit – jego moc obliczeniowa sięga 143,5 PFLOPS, czyli wykonuje do 143,5 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Summit jest przy tym zbudowany z niemal 2,4 mln procesorów Intela i NVIDII.

Summit jest zainstalowany w laboratorium Oak Ridge National Laboratory należącym do amerykańskiego ministerstwa energii. Przeprowadza obliczenia związane między innymi z pracami nad nowymi materiałami, lekami i sztuczną inteligencją.

summit najszybszy komputer na świecie

Drugi najszybszy komputer na świecie również mają Amerykanie. To Sierra o wydajności 94,6 PFLOPS z Lawrence Livermore National Laboratory, ośrodka również kontrolowanego przez amerykański departament energii i prowadzącego badania związane zarówno z energetyką jądrową, jak i nowymi lekami oraz z zakresu szeroko rozumianej obronności.

Na trzecim miejscu listy TOP500 znalazła się maszyna z Chin – superkomputer Sunway TaihuLight o wydajności 93 PFLOPS z rządowego chińskiego Narodowego Centrum Obliczeń w Wuxi.

Już jest! Royole FlexPai – pierwszy składany smartfon na świecie z ekranem o przekątnej 7,8 cala

Lista TOP500 może być również dowodem na nędzę polskiej nauki i jej rażące niedofinansowanie. Tak jak polskich uniwersytetów prawie nie ma w rankingach najlepszych szkół wyższych świata, tak prawie nie ma naszych superkomputerów na liście TOP500.

Najszybszy polski superkomputer to pracujący w Krakowie Prometheus o wydajności niemal 1,7 PFLOPS – zajmuje 131 miejsce w zestawieniu TOP500. Rok temu był 77. Z Polski na liście Top 500 znalazły się jeszcze trzy inne superkomputery – zajmują kolejno miejsca 414, 419 i 478.

Foto: Oak Ridge National Laboratory.

Czytaj więcej: Jak lepiej chronić swoje dane i pieniądze w smartfonie z Androidem? 5 prostych wskazówek.
Czytaj więcej: Netflix będzie miał nową konkurencję. Za chwilę ruszy Disney+. Będą mocne tytuły.

Podziel się artykułem