Już jest! Royole FlexPai – pierwszy składany smartfon na świecie z ekranem o przekątnej 7,8 cala

FlexPai

Wydawało się, że pierwszy na świecie smartfon z elastycznym, wyginanym ekranem pokaże nam Samsung. Stało się inaczej. Takie urządzenie – Royole FlexPai – przedstawił chiński start-up Royole Corporation. Możesz go już zamówić.

Zacznijmy od tego, że twórca zaginanego pod dowolnym kątem smartfonu FlexPai nie jest żadną firmą krzak. Royole Corporation to spółka zatrudniająca ponad 2 tys. pracowników i założona przez chińskich absolwentów prestiżowego amerykańskiego Uniwersytetu Stanford w 2012 roku. Siedzibę ma we Fremont w Kalifornii. Od początku swego istnienia ten technologiczny start-up pracował nad elastycznymi, wyginanymi, bardzo cienkimi ekranami i prezentował je między innymi na ostatnich targach IFA w Berlinie. Wtedy np. dowiedzieliśmy się, że Royole rozpoczęło ich masową produkcję w Shenzen w Chinach i chce na początek produkować 50 mln sztuk wyginanych wyświetlaczy.

Teraz nadszedł czas na krok kolejny – smartfon FlexPai z oryginalnym ekranem. Urządzenie wygląda nieco inaczej od koncepcji Samsunga pokazywanej kilka lat temu. Ma jeden wyświetlacz AMOLED, a nie dwa, zaginany centralnie pod dowolnym kątem o przekątnej aż 7,8 cala. Firma twierdzi, że dzięki temu rozwiązaniu jej oryginalna komórka zmieści się swobodnie do kieszeni. Mimo faktu, że po rozłożeniu, ekran mamy jak w tablecie.

FlexPai

Wytrzymałość takiej konstrukcji jest ponoć bardzo duża – co najmniej 200 tys. zgięć. Podobnie jak jakość wyświetlacza. To rozwiązanie opiera się na dobrze znanej z płaskich smartfonów technologii AMOLED – rozdzielczość składanego ekranu wynosi 1920×1440 pikseli, a ich gęstość sięga 308 PPI (pikseli na cal).

Urządzenie pracuje pod kontrolą Androida 9 Pie, ze specjalną nakładką Water OS. Ona odpowiada za płynne zmiany zawartości ekranu w zależności od tego, jak go wygniemy lub pod jakim kątem go trzymamy. Kiedy FlexPai jest rozłożony mamy jeden duży ekran jak w tablecie. Kiedy jest złożony mam w zasadzie trzy ekrany. Dwa przypominające rozmiarami te ze zwykłego smarfona (z jednej i drugiej strony złożonej konstrukcji), jak i jeden – malutki – na krawędzi „książeczki”.

Na krawędzi smartfon wyświetla między innymi powiadomienia o przychodzących połączeniach telefonicznych.

FlexPai

Składany ekran we FlexPai to nie wszystko, co unikatowe w nowym telefonie. Ponoć napędza go najnowszy procesor Qualcomma – Snapdragon 8150 – który ma trafić na rynek dopiero w grudniu. W prezentacji Royole nie podaje jego nazwy, mówi jedynie, że w smartfonie znajduje się ostatnia, flagowa, najbardziej wydajna, kość Qualcomma ze serii 8.

Do tego między innymi 8 GB pamięci RAM, do 256 GB pamięci masowej i bateria o pojemności 3800 mAh. Na pokładzie jest też podwójny aparat fotograficzny 16 + 20 Mpix z diodą LED i optyczną stabilizacją obrazu. Ponieważ smarfton jest wyginany, to obydwa szkła znajdują się z jednej strony.

FlexPai

Urządzenie można już zamawiać na stronie internetowej Royole – również z Polski. Cena nie jest niska. Za model ze 128 GB pamięci masowej zapłacimy 1388 euro, a za model z 256 GB już 1539 euro.

Foto: Royole Corporation.

Czytaj więcej: Nowy Mac mini – ile kosztuje i dlaczego tak dużo. Apple definitywnie odchodzi od komputerów dla mas.
Czytaj więcej: Największy tradycyjny dysk na świecie wyprodukował Western Digital. Nowy dysk DC HC620 ma aż 15 TB.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*