Już jest! Royole FlexPai – pierwszy składany smartfon na świecie z ekranem o przekątnej 7,8 cala

FlexPai

Wydawało się, że pierwszy na świecie smartfon z elastycznym, wyginanym ekranem pokaże nam Samsung. Stało się inaczej. Takie urządzenie – Royole FlexPai – przedstawił chiński start-up Royole Corporation. Możesz go już zamówić.

Zacznijmy od tego, że twórca zaginanego pod dowolnym kątem smartfonu FlexPai nie jest żadną firmą krzak. Royole Corporation to spółka zatrudniająca ponad 2 tys. pracowników i założona przez chińskich absolwentów prestiżowego amerykańskiego Uniwersytetu Stanford w 2012 roku. Siedzibę ma we Fremont w Kalifornii. Od początku swego istnienia ten technologiczny start-up pracował nad elastycznymi, wyginanymi, bardzo cienkimi ekranami i prezentował je między innymi na ostatnich targach IFA w Berlinie. Wtedy np. dowiedzieliśmy się, że Royole rozpoczęło ich masową produkcję w Shenzen w Chinach i chce na początek produkować 50 mln sztuk wyginanych wyświetlaczy.

Teraz nadszedł czas na krok kolejny – smartfon FlexPai z oryginalnym ekranem. Urządzenie wygląda nieco inaczej od koncepcji Samsunga pokazywanej kilka lat temu. Ma jeden wyświetlacz AMOLED, a nie dwa, zaginany centralnie pod dowolnym kątem o przekątnej aż 7,8 cala. Firma twierdzi, że dzięki temu rozwiązaniu jej oryginalna komórka zmieści się swobodnie do kieszeni. Mimo faktu, że po rozłożeniu, ekran mamy jak w tablecie.

FlexPai

Wytrzymałość takiej konstrukcji jest ponoć bardzo duża – co najmniej 200 tys. zgięć. Podobnie jak jakość wyświetlacza. To rozwiązanie opiera się na dobrze znanej z płaskich smartfonów technologii AMOLED – rozdzielczość składanego ekranu wynosi 1920×1440 pikseli, a ich gęstość sięga 308 PPI (pikseli na cal).

Urządzenie pracuje pod kontrolą Androida 9 Pie, ze specjalną nakładką Water OS. Ona odpowiada za płynne zmiany zawartości ekranu w zależności od tego, jak go wygniemy lub pod jakim kątem go trzymamy. Kiedy FlexPai jest rozłożony mamy jeden duży ekran jak w tablecie. Kiedy jest złożony mam w zasadzie trzy ekrany. Dwa przypominające rozmiarami te ze zwykłego smarfona (z jednej i drugiej strony złożonej konstrukcji), jak i jeden – malutki – na krawędzi „książeczki”.

Na krawędzi smartfon wyświetla między innymi powiadomienia o przychodzących połączeniach telefonicznych.

FlexPai

Składany ekran we FlexPai to nie wszystko, co unikatowe w nowym telefonie. Ponoć napędza go najnowszy procesor Qualcomma – Snapdragon 8150 – który ma trafić na rynek dopiero w grudniu. W prezentacji Royole nie podaje jego nazwy, mówi jedynie, że w smartfonie znajduje się ostatnia, flagowa, najbardziej wydajna, kość Qualcomma ze serii 8.

Do tego między innymi 8 GB pamięci RAM, do 256 GB pamięci masowej i bateria o pojemności 3800 mAh. Na pokładzie jest też podwójny aparat fotograficzny 16 + 20 Mpix z diodą LED i optyczną stabilizacją obrazu. Ponieważ smarfton jest wyginany, to obydwa szkła znajdują się z jednej strony.

FlexPai

Urządzenie można już zamawiać na stronie internetowej Royole – również z Polski. Cena nie jest niska. Za model ze 128 GB pamięci masowej zapłacimy 1388 euro, a za model z 256 GB już 1539 euro.

Foto: Royole Corporation.

Czytaj więcej: Nowy Mac mini – ile kosztuje i dlaczego tak dużo. Apple definitywnie odchodzi od komputerów dla mas.
Czytaj więcej: Największy tradycyjny dysk na świecie wyprodukował Western Digital. Nowy dysk DC HC620 ma aż 15 TB.

Podziel się artykułem