Jak lepiej chronić swoje dane i pieniądze w smartfonie z Androidem? 5 prostych wskazówek

jak chronic dane na komórce

W smartfonie prawie wszyscy mają już prawie wszystko – podstawowe dane teleadresowe swoje i znajomych, numer karty kredytowej, aplikacje bankowe… itd. Te dane muszą być dobrze chronione.

Zła wiadomość jest taka, że nie ma smartfonu, do którego nie można się włamać. Bardzo dobry haker może zrobić prawie wszystko. Ale – i tu dobra wiadomość – raczej nie będziemy na celowniku najlepszych cyberprzestępców i dlatego wystarczy sięgnąć po poniższe rady, by znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo bolesnej utraty ważnych danych i w konsekwencji np. pieniędzy z konta bankowego.

1. Zadbaj o dobre hasło

Popularne hasła do usług i telefonu w rodzaju 1234 lub qwerty1 to kiepski pomysł. Najszybciej są łamane. Dlatego postarajmy się jednak wymyślić coś bardziej skomplikowanego. I od czasu do czasu je zmieniajmy – im częściej tym lepiej. Ale skoro nie możemy tego robić co miesiąc, to próbujmy chociaż kilka razy w roku.

Przerasta nas to? To skorzystajmy z menedżera haseł. To aplikacja, które przechowuje hasła do wielu naszych usług i może je też często zmieniać i wymyślać. My musimy tylko pamiętać hasło do niej – oczywiście też najlepiej by nie było trywialne.

Prostym wzmocnieniem ochrony hasłem jest uaktywnienie tzw. dwustopniowej weryfikacji. Brzmi mądrze. W praktyce to opcja – np. w serwisach Google’a – która polega na tym, że po podaniu hasła, by wejść na stronę, musimy jeszcze podać sms-a, którego przyśle nam serwis. To silne zabezpieczenie naszych usług, choć oczywiście może być nieco kłopotliwe.

Jak robić dobre zdjęcia przeciętnym smartfonem? 5 prostych rad

2. Nie instaluj aplikacji spoza Sklepu Play

Telefony z Androidem pozwalają instalować aplikacje spoza sklepu Google’a. Nie róbmy tego – w nich zdarzyć się mogą wirusy, które otworzą furtkę do danych w naszym smartfonie. Instalujmy tylko te programy, które znajdują się w Sklepie Play, czyli Google’a – nie mylić z działającą w Polsce siecią komórkową.

3. Nie klikaj w podejrzane linki w sms-ach

Czasem można również otrzymać sms-a z linkiem prowadzącym do instalacji złośliwej aplikacji. Pod żadnym pozorem zatem nie klikajmy w linki, które przyszły do nas z dziwnych numerów, od nieznajomych, lub też zawierają treści, których się nie spodziewaliśmy.

4. Ostrożnie z publicznymi sieciami Wi-Fi

Korzystasz z publicznej, nieszyfrowanej sieci Wi-Fi, gdzieś w centrum miasta lub w restauracji? Nie loguj się wtedy do swojego banku i nie podawaj ważnych danych – w tym np. numeru karty kredytowej – w trakcie zakupów. Te dane mogą zostać przechwycone. Dużo, dużo bardziej bezpieczne jest korzystanie z internetu, który udostępnia nam nasz operator komórkowy lub własna, szyfrowana sieć Wi-Fi w domu.

Nowości w Office 365. Tekst w Wordzie lub prezentację poprawisz e-penem, podobnie jak długopisem tekst na papierze

5. Aktualizuj system i aplikacje

Korzystaj z najnowszej dostępnej dla Twojego telefonu wersji system Android. Zatem kiedy Twój telefon będzie Ci proponował, by uaktualnić system, zgódź się na to. Można łatwo sprawdzić, czy masz najnowszą dostępną wersję Androida na smartfonie. W tym celu wybieramy ikonę „Ustawienia” a potem polecenia „Bezpieczeństwo i prywatność” oraz „Aktualizacja zabezpieczeń”.

Tak samo ważne jest aktualizować zainstalowane aplikacje. By to sprawdzić, wybierz ikonę „Sklep Play”, potem rozwiń menu główne aplikacji, „wysuwając” je najlepiej z lewej strony ekranu i wybierz z niego polecenie „Moje gry i aplikacje”. Jeżeli aktualizacji jest więcej niż jedna, najlepiej skorzystaj z funkcji „Aktualizuj wszystkie”.

Czytaj więcej: Netflix będzie miał nową konkurencję. Za chwilę ruszy Disney+. Będą mocne tytuły.
Czytaj więcej: Za jakiś czas wszyscy będziemy mieli składany ekran w smartfonie. Google otwiera drzwi do nowej technologii.

Podziel się artykułem