Prestiżowa wpadka Apple’a. Najnowszy MacBook Pro 2018 zwalnia, kiedy się nagrzeje. Apple przeprasza i oferuje poprawkę

Mac Book Pro 2018

Apple we wtorek potwierdził, że jego najnowsze notebooki zwalniają, kiedy się nagrzeją. Firma przeprasza i oferuje bezpłatne uaktualnienie systemu, które rozwiązuje ten problem.

Problem wcale nie jest trywialny. Dwa tygodnie temu Apple pochwalił się nowym notebookami dla profesjonalistów. Sprzęt to luksusowy i drogi. Nowe MacBooki Pro z procesorami Intela 8. generacji kosztują od 9 tys. zł, a skonfigurowanie ich w wersjach kosztujących nawet 30 tys. zł jest również całkiem możliwe.

Te cuda Apple opisuje między innymi efektownym hasłem „Rdzennie potężniejszy” i dodaje, że „MacBook Pro z procesorami Intel Core ósmej generacji wznosi się na wyżyny mocy obliczeniowej”. Jak czytamy w tekście reklamowym dalej, wersja 15 calowa z 6 rdzeniowym procesorem Intel Core i9, działa do 70 procent szybciej niż jednostka poprzedniej generacji.

W praktyce okazało się, że jest mocno inaczej. Nowe MacBooki Pro z procesorem Core i9 faktycznie tak szybko działają tylko przez chwilę lub kiedy włoży się je do… zamrażarki.

Photoshop trafi na iPada. Zmiana polityki Adobe? Jest kilka wątpliwości

Nowe procesory Intela szybko się bowiem nagrzewają, zwłaszcza przy pracy typowej dla profesjonalistów, a więc np. renderowaniu wideo. Wtedy system operacyjny obniża częstotliwość taktowania kości i drastycznie spada wydajność całego sprzętu.

Wyrenderowanie tego samego pliku wideo w programie Adobe Premiere zajęło, jak wykazał youtuber Dave Lee, 35 minut komputerowi MacBook Pro z ubiegłego roku z kością Intel Core i7 i niemal 40 minut na notebooku MacBook Pro 2018 z układem Intel Core i9.

Dave Lee był okrutny i test przeprowadził również na notebooku Gigabyte Aero 15X z Windows 10. Tam plik został wyrenderowany w nieco ponad 7 minut…

We wtorek Apple przyznał, że problem faktycznie istnieje. Przeprosił nabywców nowych MacBooków i zalecił instalację darmowego uaktualnienia do systemu. Ponoć rozwiązuje ono problem w całości – nowe MacBooki już nie zwalniają, gdy zrobią się ciepłe.

Czytaj więcej: IMX586 – tak nazywa się nowy wynalazek Sony dzięki któremu zdjęcia ze smarftonów będą dużo lepsze.
Czytaj więcej: Francuzi kupili Opla i dokonali cudu. Niemiecka marka ma pierwszy zysk od niemal 20 lat.

Podziel się artykułem