IMX586 – tak nazywa się nowy wynalazek Sony dzięki któremu zdjęcia ze smarftonów będą dużo lepsze

Sony aparat smartfon

Sony opracowało pierwszą na świecie matrycę do smarftonów o rozdzielczości aż 48 Mpix. Dzięki niej zdjęcia będą bardziej szczegółowe, ale to nie wszystko. IMX586 ma więcej istotnych zalet.

Co nam daje matryca o wyższej rozdzielczości? Więcej pikseli to przede wszystkim więcej szczegółów na obrazie. To przekłada się również na możliwość większego kadrowania zrobionych fotek – nawet po wycięciu sporej części zdjęcia wysokiej rozdzielczości, pozostały fragment będzie wystarczająco szczegółowy.

Jak to działa w praktyce w wypadku nowej matrycy IMX586, Sony pokazało na poniższej fotce. Porównano zdjęcia zrobione z wykorzystaniem czujnika o rozdzielczości 12 Mpix i nowego 48 Mpix. Różnica jest potężna.

Sony IMX586 48 Mpix

Sony IMX586 to również lepsze zdjęcia w nocy

Sony twierdzi, że zalety nowej matrycy nie kończą się na znacznym zwiększeniu liczby pikseli. Japończycy podkreślają, że nowy sensor świetnie sobie radzi również w trudnych warunkach oświetleniowych.

Gdy jest ciemno, światło docierające do czterech sąsiadujących ze sobą pikseli jest sumowane i w oparciu o to tworzony jest obraz. W takim rozwiązaniu spada rozdzielczość do 12 Mpix, ale znacząco podnosi się czułość matrycy. W praktyce dzięki temu mają powstawać bardzo dobre nocne zdjęcia – z mniejszą od rekordowej rozdzielczości, ale nadal szczegółowe.

Nowy układ ma też bardzo dobrze sobie radzić w sytuacji, gdy na zdjęciu pojawiają się duże kontrasty – np. fotografujemy ulicę w silnym słońcu, której część jest ukryta w głębokim cieniu. Wbudowane w matryce algorytmy przetwarzania obrazu pozwalają zrobić  wtedy fotkę z dużą liczbą szczegółów również w jej ciemniejszych częściach.

Sony zacznie rozsyłać nowe matryce do zainteresowanych odbiorców we wrześniu. To sugeruje, że pierwsze smarftony z nowym sensorem zobaczymy raczej nie wcześniej niż z początkiem przyszłego roku. I bardzo możliwe, że najpierw będą to komórki od Sony.

Nowa matryca to również dobre filmy

Nowy sensor IMX586 pozwoli oczywiście również nagrywać filmy – i to w rozdzielczości 4K i liczbie 90 klatek na sekundę. Z tego może wyjść naprawdę niezłe wideo z wakacji…

Czytaj więcej: Za chwilę zadebiutuje topowy tablet Koreańczyków – Samsung Galaxy Tab S4. Raczej nie wbije nas w fotel.
Czytaj więcej: Od kilkunastu lat budują okręt podwodny S-80. Jest dwa razy droższy niż planowano. Nie zmieści się też w porcie.

Podziel się artykułem