Porsche ma nowy pomysł na Teslę. Kupuje udziały w firmie, która stworzyła najszybszy samochód elektryczny na świecie

C Two

Porsche kupiło 10 proc. akcji w chorwackiej firmie Rimac Automobili. To producent elektrycznych supersamochodów i napędu do Jaguara, którym książę Harry i Meghan Markle pojechali na ślub.

Najnowszy model C Two firmy spod Zagrzebia pokazano w marcu na targach motoryzacyjnych w Genewie. To bez przesady samochód, który wyznacza nowe granice w motoryzacji.

Jego elektryczny układ napędowy składający się z czterech silników (każdy z nich napędza jedno koło) o łącznej mocy 1914 koni mechanicznych rozpędza auto do 100 km na godzinę w czasie 1,85 sekundy i w czasie niecałych 12 sekund do 300 km na godzinę. To nie jest jeszcze prędkość maksymalna auta – ta wynosi 412 km na godzinę.

C Two

Powyższe osiągi są dużo lepsze od tych, które ma mieć zapowiadany Roadster drugiej generacji Tesli. C Two bije też na głowę nadchodzący pierwszy samochód elektryczny Porsche –Taycan.
W C Two podróżować mogą dwie osoby. Spokojnie wybiorą się nawet na długą wyprawę. W samochodzie zainstalowany jest układ baterii o łącznej pojemności aż 120 kWh. To pozwala chorwackiemu supersamochodowi pokonać na jednym ładowaniu dystans aż 650 km (norma NEDC).

Słuchając tego, można żałować, że Rimac chce wyprodukować tylko 150 egzemplarzy C Two. Chętnych raczej nie zabraknie, choć auto ma kosztować ponad 2 mln dolarów.

C Two

C Two poprowadzi – autonomiczna jazda 4 poziomu

C Two naszpikowany jest też zaawansowaną elektroniką. Osiem kamer, sześć radarów i 12 czujników ultradźwiękowych obserwuje otoczenie dookoła samochodu i może w znacznym stopniu przejąć obowiązki kierowcy –mamy tu system jazdy autonomicznej czwartego poziomu.

O samochodzie spod Zagrzebia można jeszcze długo opowiadać – w tym np. o nowatorskich rozwiązaniach związanych z jego węglowo-aluminiowym nadwoziem – ale posłuchajmy, co o nim i o jego poprzedniku Concept One powiedział Lutz Meschke, wiceprezes Porsche.

– Rozwijając całkowicie elektryczne dwuosobowe samochody sportowe, takie jak Concept One i C Two, a także kluczowe ich podzespoły, Rimac w imponujący sposób potwierdził swoje wysokie kompetencje na polu elektromobilności – komentował zakup akcji Rimac Automobili przez Porsche.

C Two

Niemcy chcą blisko współpracować z Chorwatami – wejście kapitałowe do spółki spod Zagrzebia ma tę współpracę ułatwić. Być może wierzą, że niektóre z chorwackich pomysłów uda się zaadaptować do ich samochodów. Do Tesli w świecie sportowych samochodów elektrycznych naprawdę im dużo brakuje.

Foto: Rimac Automobili.

Czytaj więcej: Adobe ujawnia nowy program – Project Rush. Służy do edycji wideo, odpalisz go na kompie, tablecie lub smartfonie.
Czytaj więcej: U.S. Space Force – Amerykańskie Siły Kosmiczne. To nie żart. Trump chce, by powstał nowy rodzaj sił zbrojnych do walki w kosmosie.

Podziel się artykułem