Instagram chce być (prawie) jak YouTube. Wkrótce udostępni nową aplikację IGTV z filmami w układzie pionowym

IGTV Instagram

W IGTV będziemy mogli oglądać dłuższe materiały wideo – trwające maksymalnie godzinę. I do tego na całym ekranie smartfonu, ale w układzie pionowym. Korzystanie z aplikacji ma przypominać obsługę telewizora – stąd też w jej nazwie pojawiają się litery TV.

YouTube będzie miał groźnego konkurenta. Instagram, sądząc po pierwszych informacjach o IGTV, stworzył coś nowego i intrygującego. Do tego wkomponowanego w przyzwyczajenia instagramowej społeczności liczącej, tak na marginesie, już miliard osób.

Po pierwsze, w IGTV wideo będziemy oglądać w układzie pionowym – ale na całym ekranie. Powstaje więc nowy format wideo, który z pewnością będzie się dobrze oglądało na smartfonie, tak jak dobrze teraz przegląda się nam kwadratowe fotki w Instagramie.

IGTV

Będzie on pewnym problemem dla twórców. Ale głównie tych, którzy już produkują treści wideo na YouTube’a lub do publikacji w innych mediach społecznościowych. Będą musieli przygotowywać dwa różne formaty wideo – poziomy i pionowy dla IGTV.

Twórcą oczywiście może być każdy, ale jest oczywiste, że IGTV szybko wykreuje swoje gwiazdy, których filmy będą najchętniej oglądane.

Po drugie, w IGTV materiały będą mogły trwać do godziny – będą więc dużo dłuższe od jednominutowych filmików z Instagramu. I nie będą szybko znikały jak relacje wideo z popularnego serwisu ze zdjęciami.

IGTV trochę jak telewizor

Po trzecie, w IGTV, jak mówią ludzie z Instagramu, będą kanały jak w TV. Założone przez twórców i z filmikami, które opublikowali. Możemy ich obserwować, a nowe wideo lajkować, komentować i polecać znajomym – jak zdjęcia na Instagramie.

Po uruchomieniu IGTV ma się zachowywać trochę jak telewizor – od razy zacznie wyświetlać filmiki. Możemy oczywiście szybko zmienić kanał (twórcę), możemy też skorzystać z podpowiedzi aplikacji i trafić na zakładki w rodzaju „Dla Ciebie”, „Popularne” i „Kontynuuj oglądanie”.

Instagram od pewnego czasu rozmawia z popularnymi twórcami wideo – w tym tymi, którzy już tworzą krótkie filmy do Instagramu. Przekonuje ich, by prowadzili w IGTV swoje nowe projekty. Tak więc już w chwili startu IGTV będzie miała treści, które wielu mogą zainteresować.

Instagram nie podaje dokładnej daty udostępnienia aplikacji. Mówi tylko, że kolejne wersje językowe na Androida i iOS będą udostępniane sukcesywnie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Foto: Instagram.

Czytaj więcej: Adobe ujawnia nowy program – Project Rush. Służy do edycji wideo, odpalisz go na kompie, tablecie lub smartfonie.
Czytaj więcej: Porsche ma nowy pomysł na Teslę. Kupuje udziały w firmie, która stworzyła najszybszy samochód elektryczny na świecie.

Podziel się artykułem