Mocno drożeją mieszkania. Wzrosty cen są nawet dwucyfrowe

budowa mieszkań

Ceny mieszkań w maju w były wyższe niż rok temu średnio od 6,4 proc. w Krakowie aż do 15,5 proc. w Gdańsku. Wzrost cen napędzają zakupy pod wynajem i niskie stopy procentowe.

Nasz rynek mieszkaniowy jest mocno rozgrzany. Potwierdzają to liczby z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera dotyczącego transakcji zawieranych w maju.

We wszystkich analizowanych przez Metrohouse i Expandera miastach ceny były wyraźnie wyższe niż rok temu. Najbardziej podrożały mieszkania w Gdańsku i we Wrocławiu – odpowiednio o 14,5 proc. i 12,3 proc. Najmniej – ale też niemało w Krakowie – o 6,4 proc.

Dzisiaj za 57-metrowe lokum w Warszawie trzeba średnio zapłacić ponad 457 tys. zł, a w Krakowie za 56 metrów ponad 354 tys. zł.

Ceny mieszkań maj 2018

– Podwyżki napędza dobra sytuacja w gospodarce oraz nieustający trend inwestowania w nieruchomości, który wspomaga zarówno sprzedaż w biurach deweloperów, ale także i na rynku wtórnym – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Duże znaczenie, jego zdaniem, ma również obecny (niski) poziom stóp procentowych, dzięki któremu łatwiej jest finansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym.

Bańka na rynku nieruchomości? Czy warto jeszcze kupić mieszkanie na wynajem?

70 proc. zakupów mieszkań za gotówkę. Ale popyt na kredyty i tak ogromny

– Ponad 18 miliardów kredytów wypłaconych w pierwszych czterech miesiącach br. pokazuje, jak olbrzymim zainteresowaniem cieszy się rynek nieruchomości. Jeśli dodamy do tego, że nawet ponad 70 proc. zakupów finansowanych jest gotówką, to możemy sobie wyobrazić skalę zakupów na rynku nieruchomości – czytamy w raporcie Metrohouse i Expandera.

Wg BIK, na co zwracają uwagę autorzy raportu, wartość wniosków o kredyt hipoteczny złożonych w maju była aż o 25 proc. wyższa niż rok temu.

Banki, które mają atrakcyjną ofertę są wręcz zasypywane teraz wnioskami – uważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. I to rodzi pewne problemy.

– Wtedy mogą sobie wybierać najlepszych klientów, a tych nieco słabszych odrzucać. Dlatego najbezpieczniej jest obecnie wnioskować do trzech banków jednocześnie. Dwa powinny oferować atrakcyjne warunki. Trzeci to wariant awaryjny. Powinien on być wybrany na podstawie aktualnej sprawności procesu rozpatrywania wniosków. – doradza Jarosław Sadowski.

Czytaj więcej: Kolejny projekt Muska w realizacji. Elektryczne minibusy na bazie Tesli S pojadą z Chicago na podmiejskie lotnisko.
Czytaj więcej: Notebook od Lenovo ze 128 GB RAM, sześciordzeniowym procesorem i ekranem 4K. Nowy ThinkPad P52 to naprawdę potężny komputer.

Podziel się artykułem