Ile Amazon płaci swym pracownikom? Niewiele. Firma podała właśnie najnowsze dane

Amazon Magazyn

Największy na świecie sprzedawca internetowy poinformował o medianie zarobków swoich pracowników z całego świata. To twardy dowód na to, że praca w spółkach technologicznych nie zawsze oznacza życie w komforcie finansowym.

28 446 dol. – tyle wynosi mediana zarobków w Amazonie. Wszystkich jego 560 tys. pracowników, których koncern zatrudnia na całym świecie, w 50 krajach – w tym w USA, w Polsce i w Indiach.

Oczywiście ta mediana zarobków jest różna w każdym z tych krajów. Jaka tego już Amazon precyzyjnie nie podał, ale wiadomo np., że w centrum dystrybucyjnym w Kołbaskowie amerykański gigant płaci początkującym pracownikom 15-16 zł za godzinę, co daje jakieś 2700-3100 zł miesięcznie, oczywiście brutto. Na większe zarobki mogą liczyć kierownicy zespołu. Ich stawka zaczyna się od 20-21 złotych brutto za godzinę pracy i kończy na poziomie o 2 zł wyższym.

Firma Jeffa Bezosa chwali się zawsze, że jej pracownicy otrzymują dodatkowe benefity – np. tanie obiady, darmowy dojazd do pracy, dofinansowanie studiów – ale one i tak nie zmieniają faktu, że Amazon płaci tak sobie na tle informacji np. o medianie zarobków w USA lub naszej średniej krajowej.

To już nasza rzeczywistość. Roboty rekrutacyjne wkraczają do Polski

Wg najnowszych danych GUS przeciętna wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach w Polsce wyniosła w marcu 4886,56 zł brutto. To wyraźnie więcej niż wspomniane nawet 3100 brutto Amazonu.

W Stanach Amazon płaci pracownikom w magazynie od 10 do 19 dolarów za godzinę pracy. Daje to średnio rocznie 28 tys. dol. Biednie. Amerykańska roczna mediana wynagrodzeń wynosi z kolei nieco ponad 31 tys. dol.

Wiele firm w Stanach ma bez porównania wyższe od Amazonu stawki i niekoniecznie są to firmy w rodzaju Google, czy szpitala zatrudniającego najlepszych chirurgów. Znany i w Polsce kurier UPC płaci np. średnio swoich pracownikom nieco ponad 53 tys. dol. rocznie.

Za to prezes Amazonu ma pięknie. W ubiegłym roku wartość jego pensji i wszystkich dodatkowych benefitów, w tym kosztownej ochrony, sięgnęła 1,68 mln dol. (tyle zarabia w ciągu roku 59 jego przeciętnych pracowników), samej pensji było w tym ponad 81 tys. dol.

Foto: Amazon, Inc.

Czytaj więcej: Rekordowa sprzedaż nowych samochodów w Polsce. Marzec najlepszym miesiącem w tym wieku.
Czytaj więcej: Rosja: nasza odpowiedź na amerykańskie sankcje będzie precyzyjna i bolesna.

Podziel się artykułem