eBay ma nowy pomysł. Euforia na giełdzie, ale PayPal został mocno podtopiony

eBay poinformował, że wprowadzi nowy zintegrowany system płatności. Akcje PayPala, z którego usług korzystał przez lata, potaniały gwałtownie. eBay’a natomiast mocno wybiły do góry.

PayPal, globalny i popularny system płatności internetowych, wykorzystywany między innymi przez eBay’a, opublikował w środę po sesji giełdowej najnowszy raport finansowy. Był więcej niż dobry.

Spółka pochwaliła się między innymi, że jej przychody wzrosły w czwartym kwartale ubiegłego roku do 3,74 mld dol. z 2,98 mld dol rok wcześniej, a dochód netto w tym samym czasie urósł z 390 mln dol., aż do 620 mln dol.

Po takim newsie akcje na giełdzie powinny wyraźnie podrożeć. Tymczasem stała się rzecz, na pierwszy rzut oka, przedziwna. Akcje PayPala zanurkowały – w czwartek wieczorem w Nowym Jorku traciły niecałe 7 proc.

Całą radość z dobrych wyników finansowych i związanych z tym możliwych wzrostów na giełdzie zburzył zarząd eBay’a. Największy serwis aukcyjny na świecie poinformował, że podpisał umowę z amsterdamską spółką Adyen. Ma ona być dostawcą nowego zintegrowanego systemu płatności na stronach eBay’a. System ten ma stopniowo zastępować PayPala w serwisie aukcyjnym.

Ułatwi on płacenie w serwisie – nie trzeba się będzie logować na innej stronie, jak ma to miejsce w wypadku PayPala. Pozwoli też obniżyć opłaty dla wystawiających przedmioty na aukcje.

Sprzedaż Nintendo najwyższa od 8 lat. Konsola Switch jest prawdziwym hitem

eBay chce rozpocząć wdrażanie nowego systemu płatności w drugiej połowie tego roku – najpierw w USA. W 2022 roku wszyscy sprzedawcy na całym świecie mają już z niego korzystać.

Po podaniu tej wiadomości akcje PayPala runęły, a eBay’a wystrzeliły o niemal 15 proc. Szacuje się, że nowy system pozwoli zwiększyć przychody serwisu aukcyjnego nawet o 2 mld dol. rocznie.

PayPal próbował tłumaczyć inwestorom, że teraz już tylko nieco ponad 13 proc. jego sprzedaży pochodzi z usług dla eBay’a i że rozwija współpracę z innymi wielkimi świata technologii i finansów – w tym z takimi spółkami jak Google, Apple, Mastercard, Visa i JP Morgan. Nie pomogło – w czwartek wielu inwestorów sprzedawało akcje PayPala, powodując wspomniany, znaczący spadek ich kursu.

Czytaj więcej: Duża polska sieć straci sporo przez zakaz handlu w niedzielę. Zyska portugalski konkurent.
Czytaj więcej: Banki więcej zarobią w tym roku. Bo zetną koszty, czyli głównie zwolnią pracowników.

Podziel się artykułem

One thought on “eBay ma nowy pomysł. Euforia na giełdzie, ale PayPal został mocno podtopiony

  1. Szkoda, że tak wszyscy zaczęli panikować. Fakt, sporo się zmieni do tego 2022, ale myślę, że aż tak wielkiej tragedii nie będzie. PayPal nadal będzie się utrzymywał, pewną pozycję przecież już sobie wyrobił.

Comments are closed.