Polenergia ma kolejną umowę dla farm Bałtyk II i III. Prąd z morza za 3 lata

farma wiatrowa na morzu

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z duńską spółką na zaprojektowanie fundamentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych przez obie firmy na Morzu Bałtyckim.

Polenergia – największa polska prywatna grupa energetyczna – i Equinor – międzynarodowy koncern energetyczny – konsekwentnie realizują projekty budowy farm morskich Bałtyk II i III. Właśnie firmy podpisały umowę z dużą wywodząca się z Danii międzynarodową grupą doradczo-inżynieryjno-projektową Rambøll na opracowanie dokumentacji projektowej dla lokalizacji obu morskich farm wiatrowych, w tym projektów wykonawczych fundamentów pod turbiny wiatrowe.

To – jak podały Polenergia i Equinor w komunikacie – kolejny krok w realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

– Podpisany kontrakt to kolejny dowód na zaawansowanie projektów, które wspólnie rozwijamy. Polenergia i Equinor tworzą źródła odnawialnej energii na skalę do tej pory niespotykaną w historii Polski. Nasze projekty na morzu to jedne z największych farm wiatrowych, jakie powstają w tej części Europy. Tylko projekty Bałtyk II i Bałtyk III zasilą zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Oznacza to potężne przyspieszenie transformacji energetycznej, a tym samym – ogromne wsparcie dla polskiej gospodarki – mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1440 MW, powstaną w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Po zakontraktowaniu dostawców wszystkich elementów konstrukcyjnych i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, rozpocznie się faza ich realizacji.

– To kolejny kamień milowy dla naszych projektów morskich farm wiatrowych, które już w 2027 roku mają dostarczać zieloną energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej. Dzięki podpisanej umowie zbliżamy się do momentu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej i realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Nasze farmy wiatrowe, jako jedne z pierwszych na Morzu Bałtyckim, istotnie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – komentuje nową umowę ze spółką Rambøll Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

Equinor i Polenergia nie chcą zakończyć wspólnych projektów na morzu na dużych projektach Bałtyk II i III. W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce spółki zamierzają zbudować farmę Bałtyk I o mocy do 1560 MW, która będzie oddalona od brzegu o około 80 km.

Foto: Equinor.

Podziel się artykułem