Laptop z Windows jak MacBook Air? Za chwilę to sprawdzimy

komputer ze Snapdragon X Elite

W ciągu kilku najbliższych miesięcy do sklepów powinny trafić pierwsze laptopy z procesorem Snapdragon X Elite. To konkurencja nie tylko dla komputerów z układami Intela, ale również dla laptopów Apple’a napędzanych procesorami z rodziny M2 i M3.

O procesorze Snapdragon X Elite po raz pierwszy usłyszeliśmy w październiku. Wtedy Qualcomm, jego producent, poinformował, że nowy 12-rdzeniowy układ z wydajnym procesorem graficznym, modułem AI i modemem 5G może pod względem wydajności rywalizować z układami Intela 13. generacji przy zużyciu energii o blisko 70 proc. mniejszym… Uważa też, że w obliczeniach wielowątkowych Snapdragon X Elite jest o połowę szybszy od procesora M2 Apple’a.

Jeżeli to potwierdzi się w praktyce i pierwsze laptopy z nową kością Qulcomm trafią na rynek, to będziemy mieli przełom podobny do tego sprzed kilku lat, gdy Apple zrezygnował z kości Intela i zaczął w swoich MacBookach montować układy M1. Komputery zaczęły działać nie tylko szybciej, ale też ciszej i z dużo mniejszym zużyciem energii, co przełożyło się na znaczące wydłużenie czasu pracy na baterii. Za chwilę podobnie może być z laptopami Windows.

Nad konstrukcjami z procesorem Snapdragon X Elit pracuje co najmniej kilku producentów – HP, Lenovo, Asus, Dell, Acer, Honor, Microsoft i Xiaomi. Jest też wśród nich Samsung i właśnie wyciekło kilka informacji o jego nadchodzącym laptopie Galaxy Book4 Edge.

Nowy komputer ma mieć ponoć 14-calowy wysokiej jakości wyświetlacz, 16 GB RAM i dysk SSD 512 GB. W tej konfiguracji ma kosztować w Europie 1800 euro. To tylko odrobinę więcej niż kosztuje teraz w tej samej konfiguracji MacBook Air z układem M3. 

Samsung Galaxy Book4 Edge na półkach sklepowych ma się prawdopodobnie pojawić w czerwcu.

Foto: Qualcomm.

Podziel się artykułem