Apple obniża ceny iPhonów w Chinach. Ich sprzedaż spadła o jedną czwartą

iphone 15

Bardzo źle rozpoczął się ten rok dla amerykańskiego koncernu na ważnym dla niego chińskim rynku. Sprzedaż iPhonów w Państwie Środka zmniejszyła się aż o 24 proc. w porównaniu do danych sprzed 12 miesięcy.

Według firmy badawczej Counterpoint amerykański koncern sprzedał w pierwszych sześciu tygodniach tego roku aż o 24 proc. mniej iPhonów w Chinach niż z początkiem ubiegłego roku. To duży problem dla Apple’a, ponieważ chiński rynek odpowiada za mniej więcej jedną piątą jego całkowitej sprzedaży.

Kiepskim usprawiedliwieniem tego dużego załamania mogą być w ogóle słabe wyniki sprzedaży komórek w Chinach z początkiem tego roku. Cały rynek skurczył się o 7 proc. To jednak wygląda zdecydowanie lepiej od wspomnianego 24-procentowego zjazdu Amerykanów.

Tak duży spadek sprzedaży iPhonów spowodował, że Apple spadł na czwartą pozycję – z drugiej – zestawienia największych dostawców komórek w Chinach. Jego udział w tamtejszym rynku zmniejszył się tym samym do 15,7 proc. z 19 proc.

Analitycy Counterpoint tłumaczą to rosnącą konkurencją ze strony chińskich rywali – szczególnie Huawei i jego flagowego modelu Huawei Mate 60 zaprezentowanego latem ubiegłego roku. Sprzedaż smartfonów w segmencie premium tego dobrze znanego na całym świecie producenta, powiększyła się w ujęciu jednostkowym aż o 64 proc. w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.

Kiepskie wyniki sprzedaży Apple w ostatnich tygodniach w Chinach widać też w kursie jego akcji na amerykańskiej giełdzie. Wyraźnie od połowy grudnia mamy tu do czynienia z trendem spadkowym.

Kurs spółki Apple na giełdzie w USA od początku grudnia. Żródło: Investing.com

– Apple stanęło w obliczu ostrej konkurencji w segmencie premium ze strony odradzającego się Huawei, jednocześnie będąc wciśniętym w sam środek wojny cenowej prowadzonej przez takie firmy jak OPPO, Vivo i Xiaomi – komentuje starszy analityk Counterpoint Mengmeng Zhang.

Apple próbuje się bronić. Jak? Obniża ceny iPhonów w Chinach. W zeszłym tygodniu niektóre modele iPhone’a potaniały tam na znanych platformach sprzedaży w internecie o 1300 juanów (ponad 700 zł). A pierwsze obniżki cen iPhonów w wysokości kilkuset juanów pojawiły się już w zeszłym miesiącu.

Foto: Apple.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *