Jest nowy MacBook Air z procesorem M3. Czy warto?

macbook air m3

Apple zaprezentował dwa nowe modele MacBooków Air z procesorem M3. Najtańszy z nich z kosztuje 6 tys. zł bez złotówki.

Zgodnie z przewidywaniami i dotychczasową praktyką amerykańskiego producenta komputerów i smartfonów nowe procesory M3 – znane już z laptopów MacBook Pro – zawitały teraz do tańszych MacBooków Air. 

Apple twierdzi, że dzięki temu wydajność komputerów wzrosła maksymalnie o 60 proc. w stosunku do modeli z procesorem M1 i jakieś 20 proc. w porównaniu do modelu z procesorem M2. 

W praktyce będzie to odczuwalne przy bardziej wymagających grach – dla których, zwróćmy uwagę, komputery Apple’a nie zostały przede wszystkim stworzone – i przy pracy z bardzo dużymi plikami, głównie graficznymi i wideo. 

W MacBookach Air M3 pojawiła się też – po raz pierwszy w tej klasie – możliwość obsługi dwóch zewnętrznych monitorów przy zamkniętej pokrywie komputera. To też nie jest raczej funkcja, której dotąd brakowało wszystkim.

No i ostatnią nowością w nowych komputerach Apple’a jest obsługa standardu Wi‑Fi 6E zamiast Wi‑Fi 6. Jest z pewnością szybszy, ale trudno wyobrazić sobie sytuację, by ktoś z typowych użytkowników dostrzegł różnicę.

MacBook Air M3 – jakie ekrany i jaka pamięć

Obudowy, ich kolory oraz ekrany są MacBookach Air M3 takie same jak w modelu z kością M2 Mamy tu więc wysokiej jakości wyświetlacze LCD IPS o częstotliwości 60 Hz bez podświetlenia miniLED i przekątnej 13 lub 15 cali oraz aluminiowe efektowne obudowy w czterech kolorach, tyle że tym razem wykonane z większym wykorzystaniem aluminium pochodzącego z recyklingu.

W zależności od wersji MacBooki Air M3 mogą mieć 8 lub 16 GB RAM i dysk twardy o pojemności 256 lub 512 GB. Sam procesor M3 występuje w dwóch wersjach – z 8 rdzeniami CPU i 8 rdzeniami GPU lub 8 rdzeniami CPU i 10-rdzeniami GPU.

Pierwsza z nich pojawia się wyłącznie w najtańszym modelu z mniejszym ekranem. Najtańszym, czyli wycenionym na 5999 zł. To dokładnie tysiąc złotych więcej niż kosztuje teraz MacBook Air M2. 

Za najtańszy model z ekranem 15-calowym trzeba z kolei zapłacić 6999 zł, a za jego wersję najbardziej rozbudowaną – z 16 GB RAM i dyskiem o pojemności 512 GB aż 9399 zł.

Tanio więc zdecydowanie nie jest. I jeszcze jedno. MacBook Air M1 został usunięty z oferty.

Foto: Apple.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *