Największy producent chipów w Chinach na celowniku USA

huawei mate 60 pro

Biały Dom uderza nowymi sankcjami w spółkę Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC). To reakcja na bardzo zaawansowane układy, która firma stworzyła do telefonu Huawei Mate 60 Pro.

Reuters twierdzi, że kilka tygodni temu amerykański Departament Handlu wysłał dziesiątki listów do amerykańskich dostawców chińskiej firmy Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) – to największy producent chipów w Państwie Środka. Zawierały informację o zawieszeniu pozwolenia na sprzedaż do niej zaawansowanych technologicznie rozwiązań ułatwiających produkcję układów elektronicznych.

To kontynuacja polityki sankcji, która ma utrudnić rozwój chińskiego przemysłu elektronicznego, godzącego – zdaniem Amerykanów – w ich żywotne interesy, w tym w bezpieczeństwo narodowe.

Pierwsze sankcje na Huawei nałożyła administracja Trumpa w 2019 roku. Rok później objęto nimi SMIC, dostawcę chipów do sprzętu Huawei – tłumaczono to powiązaniami chińskiej firmy z tamtejszym kompleksem wojskowo-przemysłowym. Sankcje blokowały sprzedaż Chińczykom zaawansowanych rozwiązań produkowanych w USA – niezbędnych do produkcji chipów.

Pod koniec administracji Trumpa sankcje zostały nieco poluzowane – lobbyści amerykańskich firm byli jak widać bardzo przekonujący. Niektóre dostały specjalne licencje ważne zazwyczaj cztery lata na dostawy niektórych produktów do SMIC i Huawei. Admistracja Bidena zaczęła właśnie je wygaszać.

Z jednej strony to efekt rosnącego nacisku Republikanów na to, by wstrzymać eksport zaawansowanych amerykańskich technologii do Chin, a z drugiej reakcja na postęp, który ostatni osiągnął SMIC.

W zaprezentowanym latem ubiegłego roku smartfonie Huawei Mate 60 Pro znalazł się między innymi chiński procesor Kirin 9000S w tzw. litografii 7-nanometrowej i z modemem 5G. Amerykanie  byli przekonani, że takie rozwiązania jeszcze długo nie będą osiągalne dla SMIC i Huawei.

Nowe sankcje – co oczywiste – nie spodobały się w Pekinie. – To jawne zastraszanie gospodarcze, które nieuchronnie przyniesie odwrotny skutek – skomentował działania Departmtnu Handlu rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie. – Wzywamy stronę amerykańską, aby zaprzestała nadmiernego naciągania koncepcji bezpieczeństwa narodowego i nadużywania władzy państwowej w celu tłumienia chińskich firm – dodał.

Foto: Huawei.

Podziel się artykułem