100 wielkich wiatraków Siemensa stanie przy polskim wybrzeżu

wielka morska turbina Siemens games

Siemens Gamesa dostarczy 100 nowoczesnych i wielkich morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. To największe morskie turbiny wyprodukowane do tej pory przez Siemens Gamesa.

– Morskie turbiny wiatrowe, które zamówiliśmy dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III to flagowy model marki Siemens Gamesa, osiągający imponującą moc. Finalizacja umów na ich produkcję i dostawę ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych projektów na Morzu Bałtyckim i stanowi bardzo ważny krok w rozwoju całego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – twierdzi dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergia S.A., największej polskiej prywatnej grupy energetycznej, która wspólnie z Equinorem, międzynarodowym koncernem energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, chce postawić na polskich wodach na Bałtyku duże farmy wiatrowe.

– Czysta energia odnawialna z bałtyckich projektów Equinor i Polenergii powinna zasilić krajową sieć energetyczną już w 2027 roku. Nie możemy się doczekać tego momentu. Kontrakt z dostawcą morskich turbin wiatrowych znacząco nas do niego przybliża – dodaje.

Wyprodukowane przez Siemens Gamesa turbiny zostana wykorzystane w budowie farm Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW. Będą więc dostarczać zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. Wiatraki staną około 27 i 40 km od portu w Łebie.

Każda z turbin będzie dysponowała mocą 14,4 MW, a więc jeden obrót jej wirnika pozwoli wyprodukować prąd na potrzeby jednego gospodarstwa domowego w Polsce przez cztery dni.

W tzw. drugiej fazie rozwoju polskiego sektora offshore wind, Equinor i Polenergia realizują również projekt Bałtyk I. Ta z kolei morska farma wiatrowa o mocy do 1560 MW będzie zlokalizowana około 80 km od brzegu na wysokości Łeby. 

Wszystkie trzy farmy wiatrowe Bałtyk będą dysponowały łączną mocą do 3 GW, dostarczając zieloną energię dla ponad czterech milionów gospodarstw domowych.

Foto: Siemens Gamesa.

Podziel się artykułem