Jaki monitor do grania na padzie będzie dobry?

monitor do gry na padzie

Gry wideo są ważną częścią życia maniaków komputerowych. Niektórzy uwielbiają w ten sposób spędzać czas wolny po pracy, studiach czy szkole. Inni traktują gry jako pasję. Jeszcze inni grają zawodowo. We wszystkich przypadkach ważnym elementem gier wideo jest monitor. Na co zwrócić uwagę, wybierając monitor do grania na padzie? Przeczytaj.

Bez tych parametrów ciężko wygodnie grać

Jednym z najważniejszych parametrów monitora do gier jest częstotliwość odświeżania. Jest to ilość razy, kiedy monitor odświeża się w ciągu sekundy. Częstotliwość mierzy się w hercach (Hz). Wyższa częstotliwość oznacza płynniejszy obraz. Preferowana przez graczy wartość to minimum 144 Hz lub 240 Hz dla zaawansowanych gamerów. Ma to kluczowe znaczenie w grach, gdzie konieczne są błyskawiczne ruchy. Płynność obrazu w szybkich rozgrywkach może bowiem wpłynąć na jej wynik.

W monitorze liczy się również czas reakcji, jaki potrzebuje piksel, żeby zmienić kolor. Krótszy czas reakcji to lepsze działanie monitora. Płynność obrazu pozwala zminimalizować efekt m.in. ghostingu. To niezwykle istotne przy dynamicznych rozgrywkach. Czas reakcji powinien wynosić nie więcej niż 3 ms. Dużo wysokiej jakości monitorów o takich parametrach możesz znaleźć m.in. w tym miejscu: https://www.komputronik.pl/category/1251/monitory.html.

Kolejną ważną kwestią jest oczywiście rozdzielczość monitora. To parametr mocno wpływający na jakość przesyłanego obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej prezentować się będzie gra. Wybór rozdzielczości powinien jednak ostatecznie zależeć od specyfikacji gry. Jeśli są to gry na padzie, dla większości gamerów odpowiednia będzie rozdzielczość Full HD (1920 x 1080). Taka rozdzielczość zapewni świetną równowagę między płynnością działania obrazu a jego jakością.

Nie można zapomnieć również o technologii ekranu, która ma bezpośredni wpływ na doświadczanie gier. Dobre odwzorowanie kolorów i kąty widzenia oferują m.in. panele IPS. Krótszy czas reakcji możliwy jest z kolei dzięki panelom TN.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując monitor?

Przy okazji technologii ekranu warto pamiętać również o technologii synchronizacji obrazu. Może okazać się równie ważna – zwłaszcza przy wymagających rozgrywkach. Chodzi dokładnie o synchronizację szybkości renderowania grafiki przez kartę graficzną wraz z częstotliwością odświeżania obrazu na monitorze. Taka synchronizacja pozwala zachować płynność gry oraz minimalizuje zacinanie się obrazu. W monitorze powinny również znaleźć się następujące złącza:

  • HDMI – standardowe, powszechnie używane złącze obsługujące obraz i dźwięk.
  • DisplayPort – wspiera wyższą częstotliwość odświeżania (zarówno 144 Hz, jak i 240 Hz).
  • USB – dzięki temu portowi można podłączyć do monitora m.in. klawiaturę albo pendrive.
  • Audio Jack 3,5 mm – wejście na słuchawki, które sprawdza się podczas przesyłania obrazu przez np. HDMI.

Pozostałe parametry monitora dla gamera

Duży wpływ na wygodę grania ma również wielkość ekranu. Większy ekran daje wrażenie trójwymiarowości i przenosi prosto do świata rozgrywki. Może być jednak mniej wygodny w praktyce – zwłaszcza gdy stół do grania nie jest zbyt duży. Gracze najczęściej wybierają więc monitory o wielkości 24-27 cali. Wśród gamerów popularne są także monitory HDR, które pozwalają odwzorowywać jaśniejsze i ciemniejsze barwy. Dzięki temu można uzyskać większy zakres kontrastu, a także szerszy zakres barw.

Zwróć uwagę również na dodatkowe funkcje, takie jak np. obracanie monitora lub możliwość jego swobodnej regulacji. Dla graczy spędzających dużo czasu przed monitorem może być przydatna również opcja redukcji światła niebieskiego, który jest szkodliwy dla oczu. Głębszą immersję umożliwiają z kolei monitory z zakrzywionym ekranem – zwłaszcza gdy są odpowiednio duże. Gamerzy mają wówczas wrażenie, że dosłownie zanurzają się w ulubionej rozgrywce.

Jak widzisz, wybór monitora do grania na padzie nie jest najłatwiejszym zadaniem. Ważne więc, aby skupić się na jego najważniejszych parametrach, takich jak rozdzielczość, czas reakcji czy częstotliwość odświeżania. Dzięki dobrze dobranemu urządzeniu będzie można cieszyć się z doskonałych doświadczeń podczas gry.

Artykuł sponsorowany.

Podziel się artykułem