Lenovo ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid. Co to jest? Ma Windows, ma też Androida

Lenovo ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid

Lenovo stworzyło urządzenie, jakiego wcześniej nie było. Składa się z dwóch części, które mogą działać niezależnie. Korzystają ponadto z dwóch różnych systemów operacyjnych. 

Na pierwszy rzut oka laptop 2 w 1 Lenovo ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid niewiele różni się od znanych już od dawna na rynku urządzeń hybrydowych łączących funkcje tabletu i przenośnego peceta. Jednak to pozory. Lenovo ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid faktycznie jest wyjątkowy.

Z wyglądu przypomina typowego laptopa – z klawiaturą i spoczywającym na niej ekranie, który można rozłożyć. Ekran jest tutaj dotykowy – jak w hybrydach. Można go odłączyć od klawiatury i korzystać z niego, jak z typowego tabletu – to też rozwiązanie, które dobrze znamy.

Wyjątkowe jest jednak to, że tutaj „klawiatura” i „ekran” to tak naprawdę dwa oddzielne urządzenia. Mają własne procesory, pamięci i baterie. Mogą działać całkowicie niezależne. Mogą też ze sobą blisko współpracować.

W trybie laptopa urządzenie działa jak normalny komputer z systemem Windows – ma procesor Intel Core Ultra 7, dysk SSD o pojemności 1 TB i aż do 32 GB pamięci RAM. 

Po odpięciu ekranu od klawiatury ten zamienia się w 14-calowy tablet z dotykowym wyświetlaczem OLED, Androidem, procesorem Qualcomm Snapdragon 8+, 12 GB pamięci RAM oraz – co też bawi – przednim i tylnym aparatem.

Po odpięciu ekranu klawiatura, czyli część z Windows, nie musi być bezużyteczna. Można podłączyć do niej zewnętrzny monitor i korzystać z niej, jak z każdego komputera na biurku. 

Unikatowym pomysłem jest też tryb pracy „Hybrid Stream”, w którym połączona klawiatura i ekran działają w Windows, ale w tym systemie pojawia się okno, w którym uruchamiane są aplikacje Androida – szybko, z pełną wydajnością.

Lenovo twierdzi, że ThinkBook Plus Gen 5 jest przeznaczony głównie dla twórców treści multimedialnych, projektantów i specjalistów ds. logistyki. To możliwe, ale jego pełna dwufunkcyjność może się też sprawdzić w wielu innych sytuacjach, np. przy tworzeniu aplikacji dla Androida albo nawet w życiu studenta, który korzystając z oprogramowania Windows równocześnie chce mieć pod ręką wygodny i szybki dostęp do mediów społecznościowych.

Foto: Lenovo.

Podziel się artykułem