Apple Music Classical – nowa aplikacja dla melomanów

apple music classical

Lubisz słuchać muzyki klasycznej i to jeszcze z wysoką jakością? Apple ma coś dla Ciebie. W App Store, jego internetowym sklepie z programami dla iPhonów, pojawiła się właśnie aplikacja Apple Music Classical.

Apple tym razem się nieco pospieszyło. Aplikacja dla melomanów była zapowiadana już dość dawno temu i spodziewano się, że zadebiutuje gdzieś pod koniec roku.  Stało się jednak inaczej i już teraz możemy ją ściągnąć ze sklepu App Store. 

Aplikacja Apple Music Classical powstała na bazie rozwiązań opracowanych przez przejętą przez Apple’a w 2021 roku firmę Primephonic – opracowała ona między innymi optymalny dla muzyki klasycznej opis utworów, uwzględniający np. częsty podział dzieła muzycznego na kilka fragmentów.

W nowej aplikacji znajdziemy ponad 5 milionów utworów do odsłuchania z wysoką jakością do 192 kHz/24 bity. Łatwa w użyciu wyszukiwarka z łatwością pozwala dotrzeć do ulubionego utworu, wykonawcy lub kompozytora. Aplikacja informuje nas też o nowych wydawnictwach, podaje też krótsze lub dłuższe opisy największych dzieł, wykonań i twórców.

Cieszy dobrze zrobiona seria podcastów „The Story of Classical”. To dziewięć odcinków wprowadzających nowicjuszy w świat muzyki klasycznej. 

Całość oczywiście nie za darmo, tylko za 21,99 zł miesięcznie. Apple Music Classical wymaga wykupienia abonamentu w Apple Music, co oznacza, że jak już zdecydujemy się na słuchanie w nowej aplikacji muzyki klasycznej, to w cenie otrzymamy też dostęp do biblioteki z milionami utworów z innych gatunków.

Apple Music Classical w aktualnej wersji ma pewne wady. Nie ma polskiej wersji językowej i nie można pobierać muzyki do słuchania offline. Brakuje też dedykowanej wersji aplikacji dla komputerów Mac i iPadów. Ale to zapewne się zmieni za jakiś czas…

Foto: Apple.

Podziel się artykułem