Lopinawir, Rytonawir, Remdesivir i Tocilizumab, czyli jak Włosi próbują leczyć zarażonych koronowirusem

Koronawirus

We Włoszech lekarze próbują ratować chorych zarażonych koronowirusem m.in. lekami przeciwirusowymi opracowanymi z myślą o walce z HIV i wirusem Ebola. Mówi o tym w wywiadzie dla Corriere della Serra Massimo Galli, profesor chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Mediolanie i kierownik wydziału chorób zakaźnych w jednym z tamtejszych szpitali.

Nie ma teraz skutecznych, powszechnie dostępnych leków, uderzających w koronawirusa. Chorych próbuje się leczyć głównie objawowo – podając środki przeciwgorączkowe, a pacjentom w poważnym stanie leki rozszerzające oskrzela i środki przeciwzapalne. Ciężki przypadki wymagają też tlenu i respiratorów. Niemniej zarówno wcześniej Chińczycy, a teraz Włosi próbują znaleźć bardziej skuteczne terapie przeciwko Covid-19 i mówi o tym właśnie Massimo Galli w wywiadzie dla Corriere della Serra.

Włoscy lekarze próbują więc – eksperymentalnie, jak podkreśla Galli – podawać chorym kombinację leków Lopinawir i Rytonawir, stosowanych w terapii AIDS.

Testuje się również Chlorocinę, lek przeciwko malarii – ostatnio stosuje się go również w dokuczliwych schorzeniach dermatologicznych. On, podobnie Tocilizumab – również podawany zarażonym w niektórych włoskich szpitalach, powstrzymuje tzw. burzę cytokin, a więc bardzo groźną reakcję immunologiczną pojawiającą się w ciężkich przypadkach zakażeń koronawirusem.

– Tocilizumab jest, przynajmniej teoretycznie, w stanie zablokować nadmiar cytokin, pomagając pacjentowi wydostać się z najbardziej krytycznej fazy. Nie będąc jednak środkiem przeciwwirusowym, nie ma bezpośredniego wpływu na wirusa – mówi Massimo Galli.

„Interesującą możliwością” jest również, zdaniem profesora z Mediolanu, Remdesivir. To nowy lek przeciwwirusowy amerykańskiej firmy Gilead Sciences, który opracowano z myślą o leczeniu gorączki krwotocznej Ebola. Wchodzi właśnie do etapu badań klinicznych i ponieważ pierwsze testy dają pozytywne wyniki – w Stanach lek prawdopodobnie pomógł kilka tygodni temu wyleczyć z koronawirusa młodego mężczyznę – producent maksymalizuje jego produkcję i przekazuje próbki do testów, w tym do Włoch.

Foto: Juraj Varga z Pixabay.

Czytaj więcej: Akumulatory cynkowe, czyli świat ma już pomysł, jak tanio budować magazyny energii.
Czytaj więcej: Intel prawdopodobnie ma najszybszy procesor do laptopów. Gra na nich wkrótce może wyglądać zupełnie inaczej.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *