Honeywell – nowy duży gracz na rynku komputerów kwantowych. Chce bardzo namieszać

honeywell komputer kwantowy

Honeywell, duża amerykańska firma technologiczna, pracuje nad jej zdaniem przełomowym komputerem kwantowym. Twierdzi, że będzie potężniejszy od konkurencyjnych maszyn zbudowanych przez Google lub firmę IBM.

Jednym z największych newsów technologicznych ubiegłego roku było ogłoszenie w październiku przez Google tzw. kwantowej supremacji. Zbudowany przez firmę komputer kwantowy przeprowadził skomplikowane obliczenia matematyczne w czasie 200 sekund. Summit, czyli najpotężniejszy dzisiaj superkomputer zbudowany przez IBM o mocy 200 petaflopów (przeprowadza 200 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), zdaniem Google, na wykonanie tych obliczeń potrzebowałby 10 tys. lat.

Taki wynik rozpalił umysły wielu badaczy i prezesów dużych firm. Stwierdzili, że też włączą się do kwantowego wyścigu. Spowodował również intensyfikację prac nad już budowanymi komputerami kwantowymi, w tym maszyną, którą od pewnego czasu rozwija Honeywell.

To amerykańska spółka technologiczna z listy 500 największych amerykańskich korporacji. Zajmuje się niemal wszystkim – inżynierią materiałową, podzespołami do samolotów, instalacjami przemysłowymi, działa też w przemyśle chemicznym i projektuje systemy nadzoru oraz rozwiązania dla przemysłu naftowego. Honeywell obecny jest też od dawna w Polsce – 25 lutego koncern poinformował np., że sprzedał Orlenowi licencję na produkcję fenolu, składnika płynów odkażających.

Rośnie liczba kubitów

Teraz Honeywell poinformował, że jego rozwijany od lat projekt budowy komputera kwantowego wchodzi w kolejną fazę – znalezienia dla niego komercyjnych zastosowań. Maszyna będzie mieć 64 kubity (podstawowe jednostki obliczeniowe w komputerach kwantowych), a więc dwa razy więcej od jednej z niedawno zbudowanych maszyn kwantowych IBM. 

Urządzeniem zainteresował się już JPMorgan Chase, jeden z największych amerykańskich banków. Podpisał z Honeywell umowę na wspólne znalezienie prac dla maszyny w obszarze finansów – ma między innymi wykrywać nadużycia w sektorze bankowym i podejmować decyzje inwestycyjne.

Maszyna Honeywell wykorzystuje doświadczenie spółki zdobyte w innych obszarach jej działalności – w tym w produkcji instalacji wysokociśnieniowych i zaawansowanych systemów elektronicznego sterowania. Między innymi dzięki temu podstawowe jednostki komputera kwantowego są inaczej zbudowane niż u konkurencji. Przez to mają oferować bardziej pewne obliczenia.

Współpraca z Microsoftem

Honeywell chce też jak najszybciej udostępnić moc obliczeniową swojego komputera kwantowego za pomocą chmury obliczeniowego Azure Microsoftu. To, może np. znacząco przyspieszyć prace w przemyśle farmaceutycznym nad wynalezieniem nowych leków.

Tak więc za chwilę  komputery kwantowe zaczną być wykorzystywane dużo częściej niż dotąd. Wychodzą z laboratorium. Do tego też dąży Honewell.

– Dla nas to nigdy nie był projekt badawczy. Budujemy komputer kwantowy, ponieważ wierzymy, że wpłynie na wiele naszych projektów biznesowych – powiedział stacji CNN Tony Uttley, prezes Honeywell Quantum Solutions.

Foto: Honeywell.

Czytaj więcej: Intel prawdopodobnie ma najszybszy procesor do laptopów. Gra na nich wkrótce może wyglądać zupełnie inaczej.
Czytaj więcej: Huawei MatePad Pro – supertablet bez Google, który ma podbić świat.

Podziel się artykułem