Nowa Toyota Yaris Hybrid. Nawet 80 proc. na napędzie elektrycznym w mieście

toyota yaris hybrid 4th generation

Toyota chwali się już nowym Yarisem Hydrid, który za niecały rok wjedzie do europejskich salonów. Na pierwszy rzut oka ten samochód niewiele różni się od poprzedników. W rzeczywistości jednak wprowadzono spore zmiany pod karoserią.

Największą modyfikacją technologiczną jest wprowadzenia na miejsce baterii niklowo-metalowo-wodorkowej ogniwa litowo-jonowego. To w połączeniu z modyfikacjami w całym układzie napędowym spowodowało, że jego moc wrosła o 15 proc. (a więc do 115 KM), a zużycie paliwa o 20 proc. O jedną piątą zmniejszyła się również emisja CO2 – do poziomów typowych dotąd dla hybryd plug-in a więc z możliwością doładowywania z gniazdka.

Toyota twierdzi, że testowała nowy napęd hybrydowy w takich miastach jak Rzym, Paryż i Darmstadt. Samochód pokonywał w nich – w centrach – średnio 80 proc. na samym silniku elektrycznym. Fantastyczny wynik.

Toyota Yaris Hybrid – krótsza, ale bardziej obszerna

Toyota Yaris Hybrid czwartej generacji została poza tym zbudowana na nowej płycie podłogowej – GA-B. Przez to też nieco zmieniły się jej wymiary. Auto jest o 5 mm krótsze, o 15 mm niższe i aż o 50 mm szersze. W sumie miejsca dla kierowcy i pasażera siedzącego obok ma być więcej – zarówno dlatego, że pojazd jest szerszy, jak i dlatego, że fotele są zainstalowane niżej niż w poprzednim Yarisie.

Toyota zmieniła też znacząco środek auta – są tu ponoć dużo lepsze plastiki i dużo nowoczesnych rozwiązań elektronicznych, w tym standardowy już dzisiaj ekran dotykowy na konsoli oraz wyświetlacz typu head-up na przedniej szybie – ma pokazywać między innymi wskazówki nawigacji.

W standardzie jest aktywny tempomat, który może nawet w całości zatrzymać samochód oraz układ pilnujący, by nie przekraczać linii na drodze.

Tak wyglądają kolejne generacje Toyoty Yaris – aż do najnowszej, którą zobaczymy w salonach w przyszłym roku.

Ciekawostką jest centralna poduszka powietrzna pomiędzy dwoma przednimi fotelami – to pierwsze tego typu rozwiązanie w samochodzie tej wielkości co Yaris.

Nowy Yaris pojawi się również na niektórych rynkach europejskich – nie wszędzie – w wersji wyłącznie spalinowej –  z silnikami benzynowymi o pojemności 1 i 1,5 l. Stanie się to jednak w późniejszym terminie, a więc nie wcześniej niż gdzieś pod koniec przyszłego roku.

Foto: Toyota.

Czytaj więcej: Skoda Superb plug-in hybrid. Ruszyła produkcja. Czesi mają tu spore nadzieje – to ma być hit.
Czytaj więcej: Skoda ma konkurować z Dacią, a Seat z Alfa Romeo. Volkswagen ma nową strategię.

Podziel się artykułem