Po raz pierwszy w historii spadła sprzedaż smartfonów. Dlaczego kupujemy ich mniej niż w przeszłości?

W czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedaż smartfonów na świecie spadła o 5,6 proc. w stosunku do danych sprzed roku. To pierwszy spadek liczony w ujęciu rocznym w historii badania przeprowadzanego przez firmę Gartner, a więc od 2004 roku.

W czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedano na całym świecie niemal 408 mln smartfonów – aż o 5,6 proc. mniej niż w tym samym okresie 2016 roku.

– Dwa główne powody odpowiadają za ten spadek – uważa Anshul Gupta, dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

Po pierwsze, jego zdaniem, użytkownicy tzw. „feature phones”, a więc telefonów komórkowych bardziej zaawansowanych od modeli służących tylko do dzwonienia i wysyłania sms-ów, ale nie będących jednak smartfonami, mniej chętnie niż w przeszłości przesiadają się teraz na smartfony. Brakuje na rynku dobrej jakości bardzo tanich smartfonów, wolą więc kupić dobry „feature phone”.

Po drugie, użytkownicy smartfonów, którzy myślą o ich wymianie, zwracają dużą uwagę na ich jakość – szukają lepszych modeli – i potem dłużej ich używają, co oczywiście wpływa na sprzedaż.

Na szczycie nadal Samsung

Najwięcej smartfonów sprzedał pod koniec ubiegłego roku Samsung – ponad 74 mln. Mniej o 3,6 proc. niż w czwartym kwartale 2016 roku, ale i tak koreańskiemu producentowi pozwoliło to zwiększyć udział w globalnym rynku. Ten wynosi teraz 18,2 proc.

– Pomimo początków spowolnienia sprzedaży Samsunga Galaxy S8 i S8 +, ogólny sukces tych modeli pomógł Samsungowi poprawić ogólną średnią cenę sprzedaży – napisali analitycy Gartnera w raporcie.

Samsung ma zamiar przedstawić nowe modele serii Galaxy na Mobile World Congress w Barcelonie za kilka dni. Premiery kolejnych flagowych urządzeń prawdopodobnie więc zwiększą sprzedaż smartfonów koreańskiej marki w pierwszym kwartale 2018 roku – uważa Gartner.

Apple – to nie był dobry kwartał

Dla producenta iPhonów czwarty kwartał minionego roku nie był udany. Gigant sprzedał 73,17 mln smartfonów, a więc aż o 5 proc. mniej niż w rok temu. Dało mu to drugie miejsce w zestawieniu największych producentów smartfonów na świecie z udziałem rynkowym na poziomie 17,9 proc.

Zdaniem Anshula Gupty opóźnione wejście na rynek iPhona X spowolniło przesiadki wielbicieli komórek Apple’a na modele iPhone 8 i 8 Plus – czekali na najnowszy model. Po drugie, Apple miał też problemy z produkcją nowego urządzenia – dostawcami podzespołów spóźniali się. Udało się rozwiązać te problemy dopiero z początkiem grudnia.

Gartner dlatego uważa, że teraz, w pierwszym kwartale nowego roku, sprzedaż Apple’a jest już duża – jej wyniki, które poznamy za jakiś czas powinny być bardzo zadowalające dla amerykańskiego producenta.

Szwajcarzy zmartwieni. Mocno spada sprzedaż ich zegarków kwarcowych

Duży sukces Huawei i ogromny Xiaomi

Huawei i Xiaomi to najwięksi wygrani w czwartym kwartale ubiegłego roku. W gronie największych producentów smarftonów na świecie tylko im udało się zwiększyć sprzedać.

Huawei sprzedał pod koniec ubiegłego roku niecałe 43,9 mln smartfonów – o 7,6 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2016 roku, co dało mu trzecie miejsce w zestawieniu z udziałem rynkowym na poziomie 10,8 proc.

Xiaomi sprzedał natomiast niecałe 28,2 mln mln smartfonów – aż o 79 proc. więcej niż rok wcześniej – co przełożyło się na 6,9 proc. udziału w globalnym rynku.

Huawei pomogło, jak podał Gartner, wprowadzenie do sprzedaży kilku nowych modeli: Mate 10 Lite, Honor 6C Pro and Enjoy 7S.

Xiaomi natomiast podbija niezwykle szybko rozwijające się rynki regionu Azji i Pacyfiku – w tym Indie. Cenione są tam między innymi modele Mi i Redmi.

Na piątym miejscu zestawienia największych producentów smartfonów znalazła się też chińska firma – OPPO. Sprzedała w czwartym kwartale ubiegłego roku niecałe 25,67 mln smartfonów, co dało jej 6,3 proc. udziału w światowym rynku.

Najwięcej zarabiamy na handlu z Niemcami. Inaczej jest w wypadku Chin i Rosji

Cały rok był na plusie

Chociaż w czwartym kwartale sprzedaż smartfonów rozczarowała, to jednak cały miniony rok był zakończył się wynikiem dodatnim.

Jak podał Gartner, sprzedano w nim ponad 1,5 mld smartfonów – 2,7 proc. więcej niż w 2016 roku. Najwięcej Samsung – 321,26 mln, potem Apple – 214,92 mln i Huawei 150,54 mln.

Foto: Huawei.

Czytaj więcej: Macron chce wprowadzić ograniczenia w kupnie ziemi przez obcokrajowców. Burzę wywołał duży inwestor z Chin.
Czytaj więcej: Mieszkanie Plus do gruntownej przebudowy. Założenia okazały się mrzonkami.

Podziel się artykułem