Szwajcarzy zmartwieni. Mocno spada sprzedaż ich zegarków kwarcowych

Wprowadzenie na rynek smartwatchy i opasek fitness oraz popularyzacja smartfonów, które często zastąpiły naręczne zegarki, spowodowało silny spadek sprzedaży szwajcarskich zegarków kwarcowych – ich sprzedaż jest najmniejsza od 33 lat.

Ćwierć wieku temu noszenie na ręce szwajcarskiego zegarka kwarcowego (z wyświetlaczem LCD lub tradycyjnymi wskazówkami) było nie tylko prestiżowe, ale sugerowało, że jego właściciel chętnie nadąża za najnowszymi trendami technologicznym. To już daleka przeszłość. Chętnych na szwajcarskie zegarki kwarcowe było w ubiegłym roku o ponad 55 proc. mniej niż w 1993 roku.

Z najnowszych danych opublikowanych przez Federację Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego wynika, że w ubiegłym roku Szwajcarzy wyeksportowali 17,1 mln zegarków kwarcowych. W 1993 roku ich eksport wyniósł natomiast niecałe 39 mln sztuk. W ubiegłym roku Szwajcarzy wysłali za granicę tyle samo zegarków kwarcowych co 33 lata temu.

Dużo lepiej niż teraz szwajcarskie zegarki z kwarcowym sercem sprzedawały się jeszcze z początkiem wieku. W 2000 roku za granicę trafiło ich 27,2 mln sztuk – 10 mln więcej niż teraz.
Tak znaczący spadek zainteresowania szwajcarskimi zegarkami kwarcowymi eksperci tłumaczą ekspansją smartwatchy – zwłaszcza wejście na ten rynek Apple’a pod koniec 2015 roku – oraz rosnącą popularnością elektronicznych opasek fitness.

Destrukcyjny wpływa na rynek naręcznych zegarków ma też od lat popularyzacja telefonów komórkowych. Wielu ludzi nie odczuwa potrzeby posiadania zegarka, skoro mogą sprawdzić godzinę na smartfonie.

GoPro na krawędzi. Duże zwolnienia, prezes bez pensji, akcje runęły w dół

Szwajcarów ratują droższe zegarki mechaniczne

Silna konkurencja na rynku zegarków związana głównie z postępem technologicznym spowodowała z jednej strony potężny spadek zainteresowania elektronicznymi rozwiązaniami ze Szwajcarii, ale z drugiej wzrost popytu na zegarki mechaniczne z tego kraju. Stały się one produktem jeszcze bardziej prestiżowym i bardziej pożądanym niż w przeszłości.

W ubiegłym roku Szwajcarzy w sumie wyeksportowali 24,3 mln wszystkich zegarków naręcznych – to o ponad 5,3 mln mniej niż w 2000 roku. W tym było wspomniane już 17,1 mln zegarków kwarcowych i 7,2 mln mechanicznych. Tych drugich było aż o 4,8 mln więcej niż w 2000 roku!

Zegarki mechaniczne są dużo droższe od Szwajcarów. To częściowo pozwala utrzymać przychody z eksportu szwajcarskich zegarków na przyzwoitym poziomie. W 2017 roku Helweci na sprzedaży zegarków zarobili – mimo spadku ich liczby – 18,8 mld franków, 2,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale niestety i tak to niecałe 1,5 mld franków mniej niż 5 lat temu.

Czytaj więcej: Deutsche Bank, choć na stratach, chce wypłacić wielkie premie. Berlin ostrzega, by nie przesadzał.
Czytaj więcej: Koniec taniego latania? Bilety mogą podrożeć z dwóch ważnych powodów.

Podziel się artykułem