Smartfony najdroższe w historii. W ciągu roku podrożały średnio o 120 złotych

Z najnowszych danych cenionej firmy badawczej GfK wynika, że za smartfona sprzedanego w Europie Środkowo-Wschodniej trzeba było zapłacić w trzecim kwartale średnio 242 dolary, czyli 33 dolary więcej niż rok temu.

Na świecie rośnie średnia cena smartfonów. Sprzedano ich w trzecim kwartale 366,6 mln, czyli więcej o 3 proc. niż przed rokiem. Ale za to wydano na ten cel aż 166,8 mld dol., czyli o 10 proc. więcej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku. Z tego wniosek, że smartfony podrożały na całym świecie mniej więcej o 20 dol. do 319 dol. za sztukę.

W Europie Środkowo-Wschodniej zwykle nie wydaje się aż tyle na smarftona. W trzecim kwartale – jak wynika z danych GfK – średnio za takie urządzenie trzeba było zapłacić 242 dol. Ale uwaga! To aż 33 dol. więcej niż przed rokiem.
Ponadto w naszym regionie GfK obserwuje największy wzrost całkowitych wydatków na nowe smartfony. Wschodni Europejczycy – w tym Polacy – wydali na nie w trzecim kwartale 5,4 mld dol. – aż o 26 proc. więcej niż przed rokiem. Kupiono ich przy tym 22,3 mln, a więc o 9 proc. więcej niż rok temu.

Znajdź dobrego informatyka do pracy. Zapłacą Ci za to nawet 15 tys. zł

Analitycy GfK twierdzą, że wzrosty średnich cen smartfonów na rynkach to przemyślana polityka ich producentów. Firmy zauważyły, że rynek powoli nasyca się tymi urządzeniami, co powoduje, że na niektórych rozwiniętych rynkach kupowanych jest już ich mniej niż rok temu – tak jest w bogatej części Azji i w Europie Zachodniej, gdzie w trzecim kwartale zaobserwowano zakupy mniejsze odpowiednio o 4 i 3 proc. W związku z tym podnoszą ceny, by nie zmniejszać swoich przychodów.

I ta polityka będzie kontynuowana. Firmy będą rozwijały segment premium – czekają nas więc kolejne flagowce popularnych marek i dalsze – jak prognozuje GfK – wzrosty średniej ceny smartfonów.

I do tego trzeba jeszcze dodać, że ta polityka producentów smartfonów w Polsce nakłada się na spadające bezrobocie i rosnące zarobki. Mówiąc krótko, stać nas na coraz droższe urządzenia.

Czytaj więcej: Za 2 mld zł Antoni Macierewicz chce zbudować armię do walki w cyberprzestrzeni.
Czytaj więcej: Nowa sieć dyskontów otwiera pierwsze sklepy w Polsce.

Podziel się artykułem