Manta Ray – nowy i duży podwodny dron dla amerykańskiej marynarki

podwodny dron manta ray

Firma Northrop Grumman pokazała pierwsze zdjęcie budowanego przez nią dla US Navy dużego podwodnego drona. Widać na nim bardzo efektowną maszynę płynącą tuż pod powierzchnią wody.

O projekcie Manta Ray nie wiadomo zbyt dużo. Zainicjowała go DARPA – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (ang. Defense Advanced Research Projects Agency) w 2020 roku. Głównym jego celem było stworzenie dużego podwodnego drona zdolnego – po pierwsze – do długotrwałego działania bez intensywnego nadzoru z portów lub statków oraz – po drugie – do transportu bliżej nieokreślonych ładunków pod wodą.

Spekuluje się, że mogą nimi być np mniejsze podwodne drony uderzeniowe przeznaczone do zwalczania jednostek nawodnych i podwodnych przeciwnika.

Projekt Manta Ray miał też pozwolić opracować i przetestować kluczowego technologie niezbędne w realizacji powyższych celów – w tym napędowe, komunikacyjne oraz wykrywania zagrożeń.

Nie znamy dokładnie wymiarów nowego drona, ale z opublikowanego zdjęcia – dzięki widocznej na nim również łodzi z człowiekiem – wynika, że to naprawdę duża jednostka o mocno futurystycznym wyglądzie.

Podwodny dron – pierwsze testy na oceanie

Northrop Grumman twierdzi, że pierwsze testy morskie Manta Ray zakończyły się powodzeniem. Maszyna pracowała bez zastrzeżeń, zanurzała się. Nie podano przy tym jednak żadnych informacji o jego napędzie i zainstalowanych rozwiązaniach – w tym np. do komunikacji z operatorami maszyny i napędzie.

Projekt Manta Ray jest częścią większej nowej koncepcji amerykańskiej marynarki. Admirałowie chcą za chwilę dowodzić tzw. hybrydową flotą, w której obok bardziej tradycyjnych jednostek będzie dużo wysoce autonomicznych dronów przenoszących różnego rodzaju bronie i czujniki.

Realizowany jest nawet konkretny plan jej zbudowania. Prototypowanie i eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami ma trwać w latach 2024–2028. Ich zakupy i wdrażania ma odbywać się od 2029 do 2033 roku. Pełna ich funkcjonalność ma z kolei być osiągnięta w kolejnych latach.

Foto: Northrop Grumman.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *