Średnio o ponad 56 proc. więcej aplikacji jest składanych teraz na jedną ofertę pracy w branży IT niż przed rokiem. Co piąta osoba poszukująca pracy w branży szuka nowego zajęcia już ponad pół roku.
Na polskim rynku IT – po dużej fali zwolnień na Zachodzie i nieco mniejszej, ale jednak widocznej w Polsce – jest zupełnie inaczej niż jeszcze rok temu. Widać to między innymi w liczbach z najnowszego raportu raportu „Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?” od No Fluff Jobs, portalu z ogłoszeniami o pracy.
Po pierwsze, dowiadujemy się z niego, że liczba ofert zatrudnienia w tej branży w pierwszym kwartale 2024 r. jest o blisko 14 proc. niższa, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Równocześnie w ostatnim czasie zatrudnienie straciło 17,9 proc., czy to z powodu dobrowolnego odejścia, czy zwolnienia.
U rekruterów zrobiło się tłoczno… Średnia liczba CV wysyłanych na jedną ofertę pracy w IT jest aktualnie o 56 proc. większa niż przed rokiem.
Najtrudniejsza jest sytuacja w specjalizacji Frontend, w której średnia liczba aplikacji na jedną ofertę rok do roku wzrosła aż o 180 proc. – z 67 do 187.
W kategorii Agile/Scrum Master odnotowano natomiast wzrost aplikacji o blisko 53 proc., w Testingu o 48 proc., a w UX/UI/Design – o 23 proc. Kilkunastoprocentowe wzrosty w średniej liczbie aplikacji można zauważyć w większości kategorii IT.
Jedyną, w której występuje trend przeciwny, jest Game Dev, gdzie zainteresowanie kandydatów i kandydatek rok do roku spadło o 40 proc. – ze średnio 20 aplikacji na jedno ogłoszenie do 12.
– Od kilku miesięcy obserwujemy, że sytuacja w IT na polskim rynku jest niespokojna, niepodobna do niczego przedtem. W bardzo krótkim czasie dały o sobie znać skutki zamrożeń projektów i zwolnień za oceanem, wymieszane z lokalnym wyzwaniami: wojną w Ukrainie i inflacją. W efekcie stworzyło się coś w rodzaju tymczasowego rynku pracodawcy, a branża nie jest w tej chwili w stanie zapewnić tylu miejsc pracy, co jeszcze przed rokiem – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.
Z tego, że z pracą jest trudniej niż w przeszłości zdają sobie sprawę zatrudnieni w IT. Aż 71,4 proc. specjalistów i specjalistek IT jest zdania, że szukanie pracy w tej branży jest obecnie trudniejsze niż rok temu. To potwierdzają kolejne liczby z raportu No Fluff Jobs.
Jak na razie, 60 proc. spośród bezrobotnych w IT pozostaje bez pracy krócej niż trzy miesiące. Jednak aż co piąta osoba szuka nowego zajęcia już ponad pół roku.
To, że o etat lub kontrakt trudniej, przejawia się też w tym, że blisko 60 proc. aplikuje na oferty wymagające niższego doświadczenia i osoby szukające pracy w branży IT wysyłają średnio ponad 14 CV tygodniowo.
Foto: Mohamed Hassan z Pixabay.