Po co chiński producent samochodów Geely wystrzeliwuje satelity?

geely satelity

Rakiea Dlugi Marsz 2C umieściła na orbicie 11 satelitów należących do spółki Geespace kontrolowanej przez Geely, dużego producenta aut z Chin, do którego między innymi należą europejskie marki Volvo i Lotus.

W pierwszy weekend lutego z kosmodromu Xichang w południowo-zachodnich Chinach, specjalizującego się w wystrzeliwaniu satelitów, wystartowała rakieta Długi Marsz 2C. Udało jej się umieści na niskiej orbicie okołoziemskiej 11 satelitów Geely Future Mobility Constellation.

Jak twierdzi stojący za tym projektem chiński koncern motoryzacyjny Geely, ten projekt jest pierwszą na świecie komercyjną inicjatywą integrującą komunikację, nawigację i teledetekcję w ramach jednej sieci satelitarnej.

Rozmieszczanie na orbicie satelitów Geely Future Mobility Constellation rozpoczęło się w czerwcu 2022 roku. Wtedy na orbicie umieszczono pierwszych 9 satelitów sieci. Od tego czasu spółka Geespace – jak twierdzi – rozpoczęła masową produkcję satelitów oraz z powodzeniem rozpoczęła uruchamianie i testowanie całej ich konstelacji.

Geely wystrzeli aż 168 satelitów

Do 2025 r. Geespace zamierza uruchomić satelitarne globalne usługi transmisji danych w czasie rzeczywistym po pełnym rozmieszczeniu 72 satelitów w „Geely Future Mobility Constellation”. W drugiej fazie projektu sieć zostanie rozszerzona do 168 satelitów, zapewniających globalne usługi pozycjonowania o wysokiej precyzji liczonej w centymetrach.

To ma zapewnić – jak tłumaczy konern – świadczenie wysoce niezawodnych i opłacalnych usług satelitarnych różnym sektorom, od sektora mobilności skupiającego się na pojazdach autonomicznych, inteligentnej łączności po sektor elektroniki użytkowej i nie tylko.

Satelity Geespace są również wyposażone w funkcje teledetekcji korzystające z algorytmów sztucznej inteligencji, zapewniające wyraźne obrazowanie w wysokiej rozdzielczości. Technologia ta może zrewolucjonizować między innymi monitorowanie środowiska naturalnego.

W samochodach Geely już instalowane są systemy multimedialne, które mogą korzystać z satelitów Geely Future Mobility Constellation. Dotyczy to modeli Zeekr 001 FR, Zeekr 007 i Geely Galaxy E8.

Foto: Geely.

Podziel się artykułem