Skynex – ultranowoczesny system przeciwlotniczy trafił na Ukrainę

skynex

Na przełomie ubiegłego i tego roku Ukraina otrzymała od Niemiec jeden z najnowszych systemów przeciwlotniczych na świecie – Skynex. Idealny do zwalczania dronów. Za chwilę na Ukrainę trafi jego druga bateria.

Dostarczony na Ukrainę system Skynex składa się z radaru o zasięgu do 50 km i czterech szybkostrzelnych dział. Każde z nich jest w stanie wystrzelić 1000 sztuk pocisków kalibru 35 mm na minutę, trafiając w cel oddalony o maksymalnie cztery kilometry.

Co ważne, wystrzelone pociski nie niszczą celu bezpośrednio. Otwierają się w jego pobliżu, wyrzucając setki małych cylindrów wolframowych. Te tworzą niszczycielską chmurę – zabójczą dla dronów. Aby mieć pewność, że naboje otworzą się we właściwym momencie, ich prędkość jest sprawdzana przez czujnik opuszczający lufę, a elektronika w lufie programuje odpowiednio czas otwarcia naboju.  Jak to działa w praktyce Rheinmetall pokazał ślicznie na poniższym filmie.

Skynex idealnie sprawdza się w zwalczaniu dronów. I co ciekawe, pierwotnie wcale nie był w tym celu projektowany. Zaczął być projektowany mniej więcej dekadę temu i miał przeciwdziałać głównie takim zagrożeniom jak moździerze.

W praktyce okazało się, że umiejetność niszczenia niewielkich celów w końcowej fazie lot czyni z niego doskonałe narzędzie do zwalczania dronów – zarówno rozpoznawczych, jak i kamikaze określanych przez fachowców terminem krążącej amunicji. Oczywiście Skynex jest w stanie też zestrzelić helikopter, samolot lub pocisk manewrujący. 

Jego ogromną zaletę są też koszty wykorzystania. Amunicja do systemu wykorzystana do zniszczenia celu, to ułamek kosztów rakiety przeciwlotniczej.

Spółka Rheinmetall Italia, która produkuje Skynex ma informacje, że system dobrze się sprawdza na Ukrainie. Najlepszym dowodem na to była radość na rosyjskich forach militarnych pod koniec stycznie, kiedy pokazano zdjęcia rzekomo zniszczonego jednego z czterech dział systemu. Wszystko wskazuje na to, że to o był jednak fake.

Za chwilę Rosjanie będą martwić się jeszcze bardziej. W marcu do Ukrainy ma trafić druga bateria systemu Skynex.

Foto: Rheinmetall.

Podziel się artykułem