Tesla Model Y – numer 1 w Europie w 2023 roku

tesla y

Ponad ćwierć miliona Tesli Model Y kupili Europejczycy w ubiegłym roku. Tym samym to najlepiej sprzedający się samochód na Starym Kontynencie.

To już wiemy oficjalnie – z danych Dataforce, firmy specjalizującej się w badaniach rynku, wynika, że w ubiegłym roku Tesla sprzedała w krajach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii 254 822 egzemplarzy Modelu Y. Tym samym ten elektryczny SUV produkowany w Berlinie był najchętniej wybieranym samochodem na Starym Kontynencie – po raz pierwszy w historii spotkało to samochód elektryczny.

Smaczku całej historii dodaje fakt, że na miejscu drugim ubiegłorocznego zestawienia najlepiej sprzedających się samochodów w Europie znalazła się niemal czterokrotnie tańsza Dacia Sandero – doskonale znany wszystkim miejski hatchback. Ten samochód trafił do 235 893 kierowców.

Na trzecim miejscu zestawienia hitów sprzedażowych w ubiegłym roku znalazł się VW T-Rock z wynikiem 206 438 sztuk, na czwartym Renault Clio (202 942 sprzedanych samochodów), a na piątym Peugeot 208 (194 376).

Doskonałą sprzedaż Tesli Model Y można dość łatwo wytłumaczyć. Bardzo pomogły znaczące obniżki cen, które amerykańska firma wprowadzała na ten model praktycznie przez cały rok – po ostatnich cena tego samochodu w Polsce zaczyna się w okolicach 194 tys. zł bez dodatkowych rządowych dotacji.

Po drugie, Modelowi Y pomogły cały czas hojnie jeszcze rozdawane w Europie dofinansowania – ich wygaszanie dopiero się zaczyna. No i Amerykanom udało się pokryć duże zapotrzebowanie na samochód, dzięki jego nowej fabryce w Berlinie.

Foto: Tesla.

Podziel się artykułem