Paskudne cyberataki coraz częściej przerywają nam pracę

cyberbezpieczenstwo

Ponad dwie trzecie firm przeżyło atak ransomware, a więc próbę wyłudzenia okupu przez cyberprzestępców, w ubiegłym roku. To tylko jedna z wielu niepokojących liczb z raportu spółki Veeam.

Od pięciu lat firma Veeam, jeden z największych globalnym dostawców rozwiązań w dziedzinie ochrony danych i odzyskiwania zasobów po atakach ransomware, publikuje coroczny raport o globalnym stanie cyberbezpieczeństwa Veeam Data Protection Trends Report. Najnowszy powstał na bazie odpowiedzi udzielonych przez 1200 menedżerów i specjalistów IT z całego świata, z przedsiębiorstw różnej wielkości. Liczby zawarte w nowej publikacji mogą niepokoić. Współczesna cyfrowa gospodarka to nie tylko morze zalet – to również niemałe zagrożenia.

Po pierwsze, cyberataki są dzisiaj najczęstszą przyczyną awarii IT w firmach. Czwarty rok z rzędu cyberataki były wymieniane jako najczęstsze i najbardziej istotne przyczyny przestojów biznesowych w przedsiębiorstwach. Inne rodzaje awarii znalazły się tuż za nimi – infrastruktura/sieć, pamięć masowa, oprogramowanie aplikacji, zasoby chmury publicznej i serwery.

Ataki ransomware, a więc zaszyfrowanie danych przedsiębiorstwa przez cyberprzestępców i potem próba wyłudzenia okupu za ich odszyfrowanie, są powszechne. W ubiegłym roku spotkały 76 proc. firm ankietowanych w badaniu Veeam. Ponadto aż 26 proc. przedsiębiorstw zostało w tym czasie zaatakowanych co najmniej cztery razy. 

Co trzecia firma nie podnosi się szybko po cyberataku

Ataki cyberprzestępców przynoszą poważne straty. Tylko 32 proc. firm uważa, że może w ciągu tygodnia odzyskać pełną sprawność po niewielkim ataku, kryzysie lub awarii. Z tym współgra kolejna niepokojąca liczba – tylko 13 proc. ankietowanych stwierdziło, że może z powodzeniem przeprowadzić proces odzyskiwania danych w awaryjnej sytuacji.

W efekcie nie dziwi ani fakt, że cyberataki poważnie utrudniają niezbędną transformację cyfrową, ani że rosną wydatki na obronę przed sieciowymi oszustami. Aż  92 proc. firm spodziewa się zwiększenia wydatków na ochronę danych w 2024 r.

– Wyniki tegorocznego raportu Veeam Data Protection Trends Report podkreślają potrzebę zachowania ciągłej czujności w cyberprzestrzeni oraz to, jak ważne dla każdej firmy jest zapewnienie odpowiedniej ochrony i możliwości odzyskiwania danych – mówi Dave Russell, wiceprezes ds. strategii korporacyjnej w firmie Veeam. 

Foto: Harshahars from Pixabay.

Podziel się artykułem