Już nie amerykański Summit, ale japoński Fugaku. Teraz to najszybszy komputer na świecie

najszybszy komputer na świecie

Pojawiła się właśnie nowa lista TOP500 – zestawienie najbardziej wydajnych superkomputerów na świecie. Nowy lider pracuje w Japonii i jest niemal trzykrotnie szybszy od amerykańskiej maszyny z drugiej pozycji.

W połowie maja ośrodek obliczeniowy RIKEN Center w Kobe zakończył – przynajmniej od strony sprzętowej – budowę superkomputera Fugaku.

Jego wydajność ciągła sięga 415,5 petaflopów, a więc jest w stanie przetwarzać dane w tempie 415,5 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. A w porywach wydajność Fugaku może wzrosnąć nawet do niecałych 516 petaflopów.

Fugaku to nie tylko najszybszy komputer świata. To również pierwszy superkomputer, który zdobył to wyróżnienie zbudowany z wykorzystaniem procesorów AMR, których inne wersje dzisiaj są doskonale znane ze smartfonów, tabletów i wielu innych drobnych elektronicznych urządzeń. 

Na liście TO500 tylko cztery superkomputery zbudowano w oparciu o układy AMR. Pozostałe w znakomitej większości powstały w oparciu o architekturę x86, a więc w praktyce procesory Intela lub AMD.

Fugaku korzysta z 48-rdzeniowych procesorów Fujitsu A64FX. Ma ich niemal 158 tys.

Najszybszy komputer na świecie – drugie i trzecie miejsce należy do Amerykanów

Drugą i trzecią pozycję w zestawieniu TOP500 zajęły maszyny z USA – Summit i Sierra.

Pierwszy z tych superkomputerów ma wydajność na poziomie 148,8 petaflopów, a Sierra 94,6 petaflopów.

Obydwa są dość podobnie zbudowane – korzystają z kilku tysięcy modułów obliczeniowych, z których każdy zbudowano na dwóch procesorach Power9 IBM i sześciu układach NVIDIA Tesla V100.

Za nimi pierwsza maszyna z Chin – superkomputer Sunway TaihuLight o wydajności 93 petaflopów.

Najszybszy komputer na świecie – kto ma najwięcej superkomputerów?

Na liście TOP500 najwięcej jest maszyn należących do Chin – 226. Amerykanie mają ich w zestawieniu 114, Japonia 30, Francja 18, Niemcy 16.

Jednak pod względem łącznej mocy obliczeniowej komputerów z listy TOP500 Amerykanie mają niewielką przewagę nad Chińczykami – 644 petaflopy wobec 565.

Potem Japonia z mocą obliczeniową na poziomie 530 petaflopów.

Najszybszy komputer na świecie – Polska w TOP500 tylko z jedną maszyną

Na tym tle biednie prezentuje się wynik naszego kraju. W zestawieniu 500 najszybszych superkomputerów mamy tylko jedną maszynę. To Prometheus – superkomputer zainstalowany w 2015 w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o wydajności niemal 1,7 petaflopa.

W 2015 roku – po ostatniej rozbudowie – ta maszyna zajmowała 38 miejsce na liście TOP500. Teraz zajmuje 289 miejsce.

Foto: Obraz Pexels z Pixabay.

Podziel się artykułem