W końcu jest! W poniedziałek Plus uruchamia pierwszą sieć 5G w Polsce

Plus 5G

Koniec z teorią, zaczyna się praktyka. 11 maja Plus, jako pierwszy telekom w Polsce, uruchomia sieć komercyjną 5G – szybszą od typowej sieci LTE nawet 30 razy. Można już na poważnie zacząć myśleć o smartfonach zgodnych z najnowszym standardem.

Po kilku miesiącach intensywnych prac Plus zakończył pierwszy etap budowy własnej sieci 5G w Polsce. 

Na 100 stacjach bazowych Plusa w siedmiu miastach – w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu – zainstalowano nadajniki 5G firmy Ericsson. 

Tym samym w zasięgu pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce znajdzie się na początku blisko 900 tys. osób. Plus zamierza dalej rozwijać sieć 5G.

W drugim etapie jej rozwoju firma zainstaluje w Warszawie i jej okolicznych miejscowościach ponad 600 dodatkowych stacji 5G. Dzięki temu z sieci 5G w Plusie będą mogły korzystać ponad 3 mln osób. Realizacja całego tego etapu powinna zakończyć się w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Plus 5G – nawet 600 Mb/s

Co ciekawe, Plus uruchomił sieć 5G mimo faktu, że rząd wstrzymał niedawno przetarg na nowe częstotliwości przydatne do jej budowy – mówimy tu o paśmie 3400-3800 MHz. Aukcje zatrzymano zarówno z powodu koronawirusa, jak i z powodu bliżej nieokreślonych sporów wśród rządzących. 

Plus tym się jednak specjalnie nie przejął i uruchomił nową sieć w paśmie 2600 MHz, a więc w tym, które było wcześniej zarezerwowane dla częstotliwości LTE. To znane na świecie rozwiązane – testowane już w praktyce np. w Chinach i w USA – i mające spore zalety.

– W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm – czytamy w komunikacie prasowym.

W praktyce szczęśliwcy, którzy znajdą się w zasięgu pierwszej w Polsce komercyjnej sieci nowej generacji i będą mieli odpowiedni telefon, tablet lub modem 5G, będą mogli ściągać dane z internetu nawet z prędkością do 600 MB/s.

To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że teraz zwykle sieci 4G działają w Polsce z prędkościami 20-25 MB/s, a najczęściej wybierany przez klientów Orange światłowód oferuje transfer do 300 MB/s.

Plus 5G – nowa szybkość początkowo za starą cenę

Ultraszybki internet 5G pozwoli np. na transmisje: sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K), a także na wybór kamery, z perspektywy której wyświetlamy obraz na ekranie. 

– W jednej chwili będziemy mogli przenieść się w centrum sportowych i muzycznych wydarzeń, jakbyśmy właśnie przebywali na stadionie, czy na koncercie ulubionego zespołu. Filmy i seriale w formatach 4K, 8K czy 360° będą pobierane o wiele szybciej, zwiększy się komfort odtwarzania obrazów na urządzeniach mobilnych, a opóźnienia i przerwy w transmisjach na żywo staną się tylko niemiłym wspomnieniem – kusi Plus w komunikacie prasowym.

Ponadto za sprawą minimalnych opóźnień różnicę w jakości odczują także miłośnicy e-sportu i e-gamingu. Nastąpi np. rozwój chmurowych platform gamingowych – typu Google Stadia – które umożliwią natychmiastowy dostęp do gier komputerowych, bez potrzeby pobierania ich na urządzenie. 

I to wszystko początkowo zacznie być osiągalne dla wszystkich klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu w ramach ich dotychczasowych planach internetowych – bez zmian w cenniku operatora.

Nowe oferty 5G zostaną przedstawione w przyszłości – w najbliższym czasie, jak twierdzi Plus.

Foto: Plus.

Czytaj więcej: Chińczycy biją rekord. Realme X50m 5G ma ekran 120 Hz i modem 5G, a kosztuje niecałe 1200 zł.
Czytaj więcej: Pierwszy na świecie tablet z modemem 5G. To zmodernizowany Samsung Galaxy Tab S6.

Podziel się artykułem