Jaki podatek płaci w Polsce Coca-Cola?

Coca-Cola pochwaliła się właśnie, jak wiele znaczy dla naszej gospodarki i budżetu państwa. Dzięki temu wiemy też, jaki procent z każdej złotówki wydanej na jej napoje nad Wisłą zostaje tutaj.

Poprzez działalność produkcyjno-dystrybucyjną całkowity wkład spółek systemu Coca-Cola w polskie PKB w 2016 roku wyniósł 2,6 mld zł, co stanowiło 0,14 proc. PKB – podała Coca-Cola HBC Polska. To bardzo dużo. Już tylko z tej informacji wynika, że Coca-Cola bardzo wiele znaczy w polskiej gospodarce.

– 94 proc. produktów z portfolio Coca-Cola sprzedawanych w naszym kraju jest produkowanych w polskich fabrykach. W zeszłym roku firmy systemu Coca-Cola odprowadziły podatki o wartości 1,2 mld zł do budżetu państwa – powiedział dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska, cytowany w komunikacie.

Amerykanie nie przesadzają z transferem zysków za granicę. 74 proc. z każdej złotówki wydanej na produkty Coca-Cola zostaje w Polsce.

I do tego sporo znaczą na naszym rynku pracy. W 2016 roku firmy należące do amerykańskiego giganta zatrudniały w Polsce bezpośrednio 2172 pracowników. Ponadto – jak wyliczyła Coca-Cola – każde miejsce pracy w nich przyczyniło się do powstania sześciu kolejnych stanowisk w łańcuchu dostaw i wśród partnerów handlowych, łącznie tworząc 15230 miejsc pracy.

I te liczby raczej się nie zmniejszą. – Polska to dla nas bardzo ważny rynek, dlatego dalej chcemy rozwijać naszą obecność tutaj, między innymi poprzez planowanie kolejnych inwestycji – twierdzi Nikos Kalaitzidakis.

Podziel się artykułem

2 thoughts on “Jaki podatek płaci w Polsce Coca-Cola?

  1. 74% z przychodów zostaje w polsce, to 26% transferują za granice

    Ile wynosi zysk ? jeśli 26% na każdej butelce to 100% zysku transferują za granice!!

    1. No nie 🙂 Bo wtedy, by nie zapłacili tego miliarda z kawałkiem podatku… Działają na wyższej marży brutto. Poza tym państwo zarabia jeszcze na podatkach od pracowników. No i budynków i maszyn nie wywiozą stąd. Już zainwestowali i o ten majątek też dbają. Jednym słowem wszyscy coś zyskujemy.

      No i przy okazji, dodatkowo, dzięki temu nasze firmy mogą rozwijać się za granicą – i czynią to niezwykle chętnie, żeby wymienić tylko Comarch, LPP, Asseco, CCC, Solarisa…

Comments are closed.