W gospodarce jest bardzo dobrze. Saxo Bank widzi tylko jedno zagrożenie

Agencja ratingowa Moody’s może nam podnieść rating w najbliższy piątek. Tak twierdzi Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku. Obawia się tylko wzrostu wydatków społecznych przed wyborami zaplanowanymi na 2019 roku.

– Biorąc pod uwagę tempo wzrostu gospodarczego, rozważną politykę fiskalną oraz wdrożenie planu Morawieckiego, jest prawdopodobne, że Moody’s może podwyższyć rating Polski w piątek. Biorąc pod uwagę tylko dane makro, jest dosyć oczywiste, że gospodarka państwa radzi sobie niezwykle dobrze – czytamy w notce opublikowanej we wtorek przez Saxo Bank, instytucję finansową założoną w 1992 roku w Kopenhadze i zajmującą się przede wszystkim oferowaniem rachunków dla inwestorów zainteresowanych głównie rynkiem walutowych.

Zdaniem Christophera Dembik, dyrektora ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku, wzrost gospodarczy w Polsce jest wspierany przez silny popyt wewnętrzny, prywatną konsumpcję oraz poprawiającą się sytuację na rynku pracy. Uważa, że napięta polityczna sytuacja nad Wisłą oraz trudne relacje z Unią mają niewielki wpływ na kondycję naszej gospodarki.

– W Saxo Banku byliśmy sceptycznie nastawieni do prognoz, że wygrana PiS spowolniłaby wzrost, ponieważ zawsze wierzyliśmy w duży potencjał gospodarki Polski – przypomina Christopher Dembik.

Nie oznacza to jednak, że czeka nas wyłącznie hossa i gospodarczy dobrobyt w bliższe i dalszej przyszłości i żadnych zagrożeń nie ma. – Naszym zdaniem, jedynym zagrożeniem w nadchodzących latach będą wyższe wydatki społeczne przed wyborami powszechnymi w 2019 roku, ale jest mało prawdopodobne, aby silnie wpłynęło to na trajektorię deficytu – kończy swoją niezbyt długą notatkę dotyczącą Polski dyrektor ze Saxo Banku.
Foto: Saxo Bank.

Podziel się artykułem