Najbardziej wydajny panel słoneczny na świecie. Jest nowy rekord

rekordowy panel pv

Badacze z Oxfordu i niemieckiego Freiburgu opracowali rekordowo wydajny panel fotowoltaiczny bazujący na krzemie o sprawności sięgającej 25 proc.

Oxford PV – spółka wydzielona z Uniwersytetu Oksfordzkiego – oraz niemiecki Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej mieszczący się we Freiburgu, wspólnie ustanowiły nowy rekord świata w kategorii najbardziej wydajnego panelu słonecznego. Osiągnął on sprawność na poziomie 25. proc., co oznacza, że dokładnie taki procent pochłoniętej przez niego energii słonecznej jest zamieniany na energię elektryczną.

To doskonały wynik i lepszy o 1 pkt. proc. od najlepszych oferowanych na rynku paneli PV. To też wyraźnie powyżej najczęściej proponownych teraz rozwiązań, których sprawność waha się w okolicach 20 proc.

W rekordowym panelu zastosowano tzw. tandemowe ogniwa słoneczne, w których na warstwę krzemu naniesiono jeszcze warstwę z perowskitu. Wg badaczy ta technologia może pozwolić wkrótce nawet na produkcję paneli o wydajności przekraczającej 43 proc. 

Wzrost sprawności paneli fotowoltaicznych jest bardzo istotny. Większa moc przydająca na jednostkę powierzchnii gruntu farmy słonecznej, to w praktyce tańsze pozyskiwanie energii elektrycznej.

Spółka Oxford PV intensywnie pracuje nad rozwojem produkcji wysoko wydajnych paneli, chce też uruchomić ich nową fabrykę.

Foto: Fraunhofer ISE.

Podziel się artykułem