Kariera w IT – duże możliwości na rynku krakowskim

Kraków jest dobrym miejscem dla programistów i dla firm, które programistów poszukują. W branży IT i usług dla biznesu, które przecież wymagają silnego wsparcia IT pracuje tu około 50 tys. osób. To najlepszy wynik w Polsce, a jeśli wierzyć intuicji deweloperów, budujących kolejne biurowce, w najbliższym czasie zatrudnienie będzie rosło.

Dla inwestorów liczy się fakt, że Kraków, jako miasto akademickie zapewnia stały dopływ absolwentów bardzo wielu kierunków. Młodych, ambitnych ludzi posiadających zróżnicowaną wiedzę, znających (poza angielskim) języki uznawane za rzadkie. Rośnie sektor usług dla biznesu, który ma nieograniczone zapotrzebowanie na nowe rozwiązania z zakresu IT. Można je zaspokoić na miejscu, bo krakowskie uczelnie techniczne szkolą niezłej klasy inżynierów, w tym potencjalnych programistów, architektów oprogramowania, specjalistów od metodologii, zarządzania projektami.

Biura badawczo-rozwojowe potrzebują pracowników

W takich realiach doskonale czują się firmy, których strategia biznesowa zakłada tworzenie oddziałów w Polsce i rozwijanie ich od podstaw. Po zatrudnieniu grupy doświadczonych specjalistów przychodzi czas na rekrutację kandydatów o mniejszym doświadczeniu, albo bez niego. Najważniejsze są: ogólne obycie w branży, znajomość podstaw teoretycznych na przyzwoitym poziomie oraz, co najważniejsze, otwarty umysł i gotowość do podejmowania od samego początku poważnych wyzwań.

W ten sposób rekrutuje SolarWinds. Firma, która powstała w USA w 1999 roku, a w Krakowie jest obecna od 2015. Wtedy zostało zatrudnionych pierwszych 40 inżynierów biura badawczo-rozwojowego. SolarWinds specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania wspomagającego zarządzanie sieciami, bazami danych, systemami, bezpieczeństwem. Rozwija narzędzia dla pierwszej linii wsparcia (helpdesk) oraz dla rozwiązań działających w chmurach obliczeniowych. Jednym słowem: zaspokaja podstawowe potrzeby ciągle rosnącego sektora usług dla biznesu, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Siedziba firmy znajduje się w Austin w Teksasie. SolarWinds zatrudnia około 2000 osób w 11 biurach na całym świecie, między innymi w Irlandii, Singapurze, Indiach, Australii, Czechach i w Polsce. Pierwsze europejskie biuro uruchomiono w 2008 roku w Brnie. Pracuje tam największy, liczący ponad 300 inżynierów zespół programistów.

Specjaliści w cenie

Specyfika produktów i usług SolarWinds określa wymagania wobec kandydatów do pracy: znajomość technologii sieciowych i baz danych, obycie ze środowiskiem Azure®, czyli platformą obliczeniową w chmurze dostarczaną przez Microsoft®, znajomość języków programowania i technologii wspieranych przez Microsoft: .NET/C# oraz języków Java®, JavaScript®, Ruby, Go, Python®.

Potrzebni są zarówno specjaliści od tworzenia UI (interfejsu użytkownika), jak i przetwarzania danych, ponieważ SolarWinds tworzy w Krakowie kompletne aplikacje: Front End (User Interface, Angular) i Back End. Jednakże kandydaci nie muszą być programistami „Full Stack” posiadającymi kompletną wiedzę i doświadczenie, wystarczające do napisania każdego fragmentu aplikacji w dowolnym języku od początku do końca. Potrzebni są także testerzy, kierownicy projektów, doświadczeni programiści, którzy mogliby kierować zespołami.

Firma inwestuje w pracowników i zakłada, że takich umiejętności nabywa się z czasem. Organizuje hackatony i spotkania podczas których można w „barowej” atmosferze podyskutować, o tym, co ostatnio nakręca branżę IT. To doskonała okazja do nawiązania kontaktów, uzyskania informacji o SolarWinds z pierwszej ręki i… podjęcia decyzji o aplikowaniu do pracy.

Podziel się artykułem