Włoski reaktor jądrowy w budowie

Włosi wracają do atomu. Ale inaczej niż Polska

W 1987 roku w referendum Włosi zdecydowali, że nie chcą energetyki jądrowej. Teraz rząd Meloni zmienia tę decyzję.

Włoski rząd przyjął projekt ustawy, która pozwoli znowu rozwijać energetykę jądrową na Półwyspie Apenińskim. – Rząd zatwierdził kolejny ważny środek mający na celu zapewnienie czystej, bezpiecznej i taniej energii, która może zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i strategiczną niezależność — powiedziała Giorgia Meloni po posiedzeniu gabinetu w piątek.

Jeżeli nowe prawo zostanie finalnie przyjęte – co w Rzymie „nieco” trwa – to we Włoszech zaczną być budowane elektrownie jądrowe. W tym przede wszystkim w technologii SMR – małych modułowych reaktorów jądrowych. Włosi chcą by w dalekiej perspektywie – bo do 2050 roku – 11 proc. energii pochodziło z elektrownii jądrowych.

W Polsce też myślimy o SMR, znaleźliśmy też środki na budowę pierwszej dużej polskiej elektrownii jądrowej. Jednak bez względu na finał tych wszystkich wysiłków, wiadomo, że przyjęliśmy model, w którym znakomitą większość kluczowych technologii kupimy od dostawców zagranicznych. W najlepszym wypadku – mówiąc nieco złośliwie – nasze firmy może wyleją nieco betonu pod budowę reaktora… Oczywiście pod nadzorem. 

Włosi natomiast chcą w cały proces rozwoju energetyki jądrowej u siebie od razu włączyć własne firmy. W tym w kluczowe prace związane z budową reaktorów.

Włoskie media na początku lutego poinformowały np., że wspierana przez rząd grupa, w skład której wchodzą Enel, Ansaldo Energia — tamtejsza grupa inżynierii energetycznej — oraz firma badawcza ds. energii Leonardo Energy, są w trakcie przyłączenia się do wysiłków mających na celu zbadanie opcji budowy SMR. Włosi chcą mieć tutaj własną technologię.

Podobnie postępują w jeszcze bardziej zaawansowanym projekcie niż SMR. Eni, inna włoska grupa energetyczna, należy do firm inwestujących w badania nad fuzją jądrową w USA. I z pewnością będzie chciała zdobytą wiedzą i doświadczenie przenieść na swój grunt.

Swoje atomowe know-how rozwija też państwowa włoska spółka Enel. Zakłada się, że to ona będzie liderem największych projektów jądrowych we Włoszech, ponieważ już obsługuje elektrownie jądrowe w Hiszpanii. 

Foto: ChatGPT/AI.

Podziel się artykułem

Portal Technologiczny

Wykorzystujemy ciasteczka do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.

Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Informacja o tym, w jaki sposób Google przetwarza dane, znajdują się tutaj.