Rozpoczęła się oferta publiczna amerykańskiej spółki Voyager Technologies. Zebrane od inwestorów prawie 370 mln dol. przyspieszą budowę komercyjnej stacji kosmicznej.
Spółka Voyager Technologies z Denver powstała w 2019 roku. Mówi o sobie, że działa w branży obronnej i kosmicznej. Do tego nawet już coś sprzedaje. Zaraz pojawi się na nowojorskiej giełdzie.
W ubiegłym roku Voyager Technologies odnotował 144,2 mln dol. przychodów przy stracie netto w wysokości 65,6 mln dol. Wśród jego partnerów i klientów są tak znane firmy i instytucje jak Lockheed Martin, Airbus i Siły Powietrzne USA. Jest też NASA.
Najważniejszym projektem firmy jest Starlab, komercyjna stacja kosmiczna. Voyager otrzymał dofinansowanie od NASA na wsparcie początkowych prac projektowych nad nią w kwocie 217,5 mln dol. (ponad 800 mln zł).
Starlab jest obecnie rozwijany przez spółkę joint venture Starlab Space, utworzoną przez Voyager w 2023 r. Wśród pozostałych jej udziałowców jest m.in. Airbus Defence, Mitsubishi i Palantir, a więc firmy mocno zaangażowane w projekty militarne. Niewykluczone więc, że któraś z wersji Starlabu w przyszłości może być byś obiektem wojskowym.
Pierwszy Starlab ma zostać wystrzelony w 2029 r. Na orbitę ma go wynieść w jednym kawałku Starship, wielka rakieta rozwijana właśnie przez SpaceX. Voyager zakłada, że taki podejście nie przekreśla dalszej rozbudowy stacji. Będzie można do niej dodawać później kolejne moduły.
W przyszłości Voyager Technologies chce żyć z wynajmowania pomieszczeń na stacji Starlab lub przyjmowanie zleceń – głównie badań, które mogą być na niej przeprowadzane.
– Przy szacowanym okresie użytkowania wynoszącym trzydzieści lat przewidujemy, że Starlab […] wygeneruje znaczną część naszych przychodów, rentowności i przepływów pieniężnych po wystrzeleniu i pełnym uruchomieniu – podała amerykańska spółka w komunikacie.
Voyager nie wyklucza, że jeden Starlab może okazać się niewystarczający. Wtedy wystrzeli kolejne stacje.
Oferta publiczna spółki rozpoczęła się 2 czerwca. Cena akcji w niej ma wynieść od 26 do 29 dolarów. To oznacza, że wartość giełdowa Voyager Technologies może sięgnąć nawet 1,6 mld dol. Niezły wynik…