robot pokojówka

Robot zamiast pokojówki. Zbiera ręczniki, odkurza i myje muszlę

Czy roboty mogą zastąpić podstawowy personel sprzątający w hotelach? To możliwe. Zerith H1 to pierwsza taka maszyna.

Niedawno powstały chiński startup Zerith przedstawił swojego pierwszego humanoidalnego robota H1. To maszyna zaprojektowana do sprzątania pokoi hotelowych.

Na przedstawionych filmie – zobaczcie sami poniżej – blaszana pokojówka wykonuje dokładnie te czynności, które zleca się żywemu pracownikowi. Zatem Zerith H1 między innymi zbiera zużyte ręczniki, uzupełnia kosmetyki, myje muszlę klozetową i odkurza. 

Wszystkie te czynności raczej nie wykonuje w tempie i z jakością pokojówki, która zdobyła tytuł najlepszego pracownika hotelu w ubiegłym miesiącu, ale jakoś tam sobie radzi. Po drobnych udoskonaleniach powinno być lepiej, a bić jest się o co. Niemal na całym świecie hotele zmagają się z brakiem personelu. Taka maszyna dla nich jak Zerith H1 to potencjalny skarb i żyła złota.

Szokujące w tym wszystkim jest jeszcze to, że nowy robot jest produkcją zaprezentowaną przez dopiero co powstały chiński startup Zerith. Założony został przez Uniwersytet Tsinghua w Pekinie, jedną z najlepszych chińskich uczelni i Jianghuai Advanced Technology Center. Pracuje w nim ponoć grupa zdolnych inżynierów, którzy wcześniej uczestniczyli w zaawansowanych projektach z zakresu robotyki. I to realizowanych przez duże chińskie spółki technologiczne.

To zresztą widać. Konstruktorzy Zerith z dużym wyczuciem potrzeb i specyfiki branży stworzyli robota hotelowego, który sprawnie porusza się po ciasnych pomieszczaniach.

Doskonałym pomysłym w jego konstrukcji jest płynnie zmieniająca się wysokość korpusu – to znakomicie ułatwia pracę maszynie na różnych wysokościach nad podłogą.

W lutym Zerith pozyskał znaczne finansowanie od aniołów biznesu na rozwój swoich projektów. Firma chce w tym roku dostarczyć klientom ponad 500 robotów humanoidalnych. Nie tylko do pracy w hotelach. Pracuje nad robotami, które mogą np. pracować w roli sprzedawców, pełnić funkcję maszyn uczących oraz zastąpić hostessy na targach i wystawach.

Foto: Zerith/YouTube.

Podziel się artykułem

Portal Technologiczny

Wykorzystujemy ciasteczka do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.

Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Informacja o tym, w jaki sposób Google przetwarza dane, znajdują się tutaj.