okno pv

Okno, które produkuje prąd. Zamiast paneli fotowoltaicznych szyba

NIedługo szklane elewacje biurowców będą produkowały energię – jak panele fotowoltaiczne. Pierwsze duże okno PV pokazała właśnie spółka Next Energy Technologies.

Wydajność paneli fotowoltaicznych rośnie. Podobnie jak ich trwałość. Ale ciągle jest to rozwiązanie, które zajmuje sporo miejsca i nie jest najpiękniejsze. Stąd też pomysł, by znaleźć materiał, który nadawałby się zarówno do budowy fasad budynków, jak i produkował energię – jak panele PV.

Kalifornijski startup Next Energy Technologies ma tutaj już konkretne rozwiązanie. Firma opracowała duże przezroczyste okno wytwarzające energię ze słońca. Jego rozmiary to mniej więcej metr na półtora metra. 

Okno składa się z kilku warstw. Najważniejsza – ta która odpowiada za produkcję energii ze słońca – wykorzystuje półprzewodniki organiczne na bazie węgla. Mówi się więc w tym wypadku o technologii organicznej fotowoltaiki (Organic PV – OPV).

Ma ona liczne zalety. W odróżnieniu od innych półprzewodników, te na bazie węgla mogą wychwytywać światło w zakresie ultrafioletowym i podczerwonym. Jednocześnie przepuszczają światło widzialne.

Okna OPV są ponadto przejrzyste i oferują stałą wydajność przy dużym kącie padania na nich promieni słonecznych, słabym oświetleniu i wysokiej temperaturze. Do ich produkcji nie są wymagane rzadkie lub toksyczne materiały. W sumie więc to idealne rozwiązanie na fasady budynków.

W zeszłym roku Next Energy Technologies zaprezentowała okna OPV o wymiarach 68 cm × 89 cm, twierdząc, że mogą one pokryć od 20 do 25 procent zapotrzebowania energetycznego typowego budynku komercyjnego. Okna te pochłaniają i przetwarzają również światło podczerwone, co pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie, wentylację i klimatyzację. Nowe okna są większe – a więc produkcja energii z nich może być jeszcze większa. 

W całym rozwiązaniu Next Energy Technologies jest jeszcze jedna rzecz ważna. Otóż spółka ze Stanów Zjednoczonych opatentowała całą technologię skutecznego nakładania w warunkach przemysłowych organicznej powłoki fotowoltaicznej na szkło. To otwiera drogę zarówno do stworzenia jeszcze większych okien, jak i szerokiego wdrożenia tego rozwiązania u producentów okien.

W tym świetle, biorąc pod uwagę, że Polska jest europejskim potentatem na rynku stolarki otworowej, możemy się spodziewać, że to rozwiązanie zawita wkrótce i nad Wisłę.

Foto: Next Energy Technologies.

Podziel się artykułem

Portal Technologiczny

Wykorzystujemy ciasteczka do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.

Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Informacja o tym, w jaki sposób Google przetwarza dane, znajdują się tutaj.