Z dwóch prywatnych lądowników, które dotarły z początkiem marca na Księżyc, jeden zakończył misję po niecałych 24 godzinach.
W odstępie kilku dni na Księżycu wylądowały dwie prywatne sondy. Pierwszy osiadł 2 marca na Srebrnym Globie lądownik Blue Ghost. Pisaliśmy o tym kilka dni temu. W tej misji wszystko idzie zgodnie z planem, lądownik działa.
Gorzej poszło firmie Intuitive Machines i jej sondzie IM-2. Ta dotarła na Księżyc 6 marca. Niestety lądownik przewrócił się w trakcie lądowania w niewielkim kraterze. Przez to zarówno nie był już w stanie rozłożyć paneli słonecznych, jak i rozpocząć szeregu zaplanowanych wcześniej badań i czynności. W tym z wykorzystaniem m.in. dwóch niewielkich łazików, które miał na pokładzie. To wszystko przestało działać z powodu braku energii.
Bardzo przykre w tej historii jest również to, że była to już druga próba lądowania na Księżycu podjęta przez firmę Intuitive Machines, która zakończyła się bardzo podobnie. Sonda IM-1 wylądowała na Księżycu w lutym 2024 r., ale uderzyła w powierzchnię szybciej niż oczekiwano. W efekcie urwała się jedna z nóg lądownika i ten się przewrócił. Był jednak w stanie w tej pozycji i na zasilaniu bateryjnym przesyłać dane przez tydzień. W wypadku IM-1 koniec nastąpił dużo szybciej.
W piątek firma Intuitive Machines potwierdziła, że jej druga już misja księżycowa zakończyła się w mniej niż 24 godziny po lądowaniu statku kosmicznego Athena. Opublikowała też zdjęcie przewróconego lądownika – patrz wyżej.
– Biorąc pod uwagę kierunek słońca, orientację paneli słonecznych i ekstremalnie niskie temperatury w kraterze, Intuitive Machines nie spodziewa się, że Athena się naładuje — oświadczyła firma. – Misja została zakończona, a zespoły nadal oceniają dane zebrane w trakcie misji – dodano.
Cała misja IM-2 zaczęła się 26 lutego. Na Księżyc wystrzeliła Athenę rakieta Falcon-9. Na pokładzie lądownika znalazł się m.in. spektometr z wiertłem do analiz składu gruntu do głębokości 1 metra. Były też wspomniane dwa małe łaziki oraz system komunikacyjny firmy Nokia, który miał przetestować możliwość korzystania z sieci 4G/LTE na Księżycu.
Foto: Intuitive Machines.