rheinmetall amunicja 155 mm

Niemcy zbudowali wielką fabrykę amunicji w półtora roku

Niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall uruchomił nową fabrykę amunicji w Unterlüss w Dolnej Saksonii. Zakład ma stać się jednym z największych ośrodków produkcji pocisków artyleryjskich w Europie. 

Inwestycja wpisuje się w gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na amunicję po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrost wydatków obronnych w całym NATO.

Fabryka pocisków 155 mm dla Ukrainy i Europy

Nowa linia produkcyjna Rheinmetall skoncentruje się na pociskach kalibru 155 mm. To kluczowy typ amunicji używanej przez ukraińską artylerię i siły NATO. Według zapowiedzi prezesa koncernu, Armina Pappergera, do 2027 roku zakład ma osiągnąć zdolność produkcji 350 tys. pocisków rocznie.

Wysokie tempo wytwarzania ma pomóc w uzupełnianiu gwałtownie topniejących zapasów magazynowych w Europie i odpowiedzieć na krytyczne potrzeby Ukrainy.

Inwestycja za pół miliarda euro

Budowa nowego obiektu kosztowała około 500 mln euro i trwała około 18 miesięcy. Teraz, po zakończeniu jego budowy, w Unterlüss znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów przemysłowych należących do niemieckiej spółki. Rheinmetall w Dolnej Saksonii, poza amunicją, produkuje między innymi bojowe wozów piechoty Puma oraz ma też tutaj poligon do testów.

W oficjalnej inauguracji zakładu uczestniczył m.in. sekretarz generalny NATO Mark Rutte, minister obrony Niemiec Boris Pistorius oraz wicekanclerz i minister finansów Lars Klingbeil. 

Rosja czuje się zagrożona

Dynamiczny rozwój Rheinmetallu i nowe inwestycje firmy to poważne zmartwienie dla Moskwy. Rosyjskie władze postrzegają rosnące możliwości produkcyjne niemieckiego koncernu jako bezpośrednie zagrożenie dla swoich działań wojennych. Świadczyć może o tym fakt, że w lipcu 2024 roku niemieckie służby udaremniły próbę zamachu na prezesa spółki, Armina Pappergera. Według doniesień – miał być inspirowany przez rosyjskie służby specjalne. Pokazuje to, jak bardzo Kreml obawia się wzmocnienia przemysłu obronnego w Europie.

Rekordy giełdowe Rheinmetall

Od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie akcje Rheinmetalla biją kolejne rekordy. Jeszcze w 2021 roku kurs oscylował wokół 100 euro. Po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku gwałtownie wzrósł. Teraz akcje są wyceniane na ponad 1600 euro.

Inwestorzy widzą w Rheinmetallu głównego beneficjenta wieloletniego trendu zwiększania wydatków obronnych przez Niemcy i innych członków NATO.

Foto: Rheinmetall.

Podziel się artykułem

PortalTechnologiczny.pl

Wykorzystujemy ciasteczka do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.

Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Informacja o tym, w jaki sposób Google przetwarza dane, znajdują się tutaj.