Samsung wywołał burzę wśród swoich klientów w USA. Po najnowszej aktualizacji oprogramowania niektóre lodówki serii Family Hub zaczęły wyświetlać reklamy.
Zacznijmy od tego, że w lodówkach Family Hub ekrany są naprawdę duże. Stawały się często istotnym elementem domowej logistyki – działa na nich cyfrowa tablica, maja też np. panel do sterowania inteligentnym domem. Teraz doszły do tego reklamy – jak na telewizorze.
Reklamy w lodówce po aktualizacji
Nowa funkcja pojawiła się wraz z wrześniową aktualizacją oporgramowania, która objęła wybrane modele Family Hub. Oprócz zmian technicznych aktualizacja wprowadziła także nowe warunki korzystania z urządzenia oraz politykę prywatności, uwzględniającą emisję reklam.
Spoty wyświetlają się na Cover Screen – ekranie aktywowanym, gdy lodówka pozostaje w trybie bezczynności. Reklamy są widoczne, gdy użytkownik wybierze jeden z motywów takich jak Weather, Color czy Daily Board. Nie pojawiają się natomiast w Art Mode ani przy ustawieniu wyświetlania albumów zdjęciowych.
Samsung zapewnia, że pojedyncze reklamy można odrzucić, by nie wracały podczas trwania kampanii, ale – i to budzi największe kontrowersje – nie istnieje opcja całkowitego wyłączenia reklam.
Oficjalne wyjaśnienia Samsunga
Firma tłumaczy swoje działania jako „test promocji i reklam partnerskich”, które mają rzekomo zwiększyć wartość użytkowania lodówki.
– W ramach naszych działań pilotażowych chcemy zaoferować właścicielom lodówek Family Hub w USA promocje i wyselekcjonowane reklamy – poinformował rzecznik Samsunga w rozmowie z Android Authority.
To element szerszej strategii koncernu. Już wcześniej Samsung zapowiadał, że jego system emisji reklam Samsung Ads obejmie szereg urządzeń – od telewizorów, przez monitory i wyświetlacze, aż po sprzęt AGD.
Frustracja użytkowników i groźby bojkotu
Reakcja klientów była natychmiastowa i bardzo negatywna. Fora internetowe, zwłaszcza Reddit, szybko wypełniły się komentarzami pełnymi oburzenia. Użytkownicy zarzucają Samsungowi, że wprowadza reklamy do urządzeń premium, za które zapłacili pełną cenę.
Niektórzy twierdzą, że sam fakt pojawienia się reklam zniechęca ich do zakupu lodówki tej marki, inni posuwają się do pomysłu bojkotu firm, które zdecydują się reklamować w takim formacie.
– To wygląda jak utrata kontroli nad produktem, który już kupiłeś – skomentował jeden z rozczarowanych klientów.
Lodówka jak telewizor
Choć reklamy w urządzeniach Samsunga to nic nowego – użytkownicy telewizorów koreańskiej marki od dawna zgłaszają podobne problemy – pojawienie się ich w sprzęcie kuchennym jest dla wielu osób nie do zaakceptowania. Lodówka, będąca do tej pory symbolem „inteligentnego domu” i wygody, nagle zaczęła przypominać kolejne medium reklamowe.
Program pilotażowy ma potrwać kilka miesięcy. Potem Samsung zdecyduje, czy wprowadzi reklamy na stałe i czy rozszerzy je na kolejne urządzenia.
Foto: Samsung.