Rajdowy GR Yaris Rally2 H2 Concept zadebiutuje za kilka dni w WRC podczas Rajdu Finlandii 2025.
Podczas dziewiątej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2025 – Rajdu Finlandii – zadebiutuje prototyp GR Yaris Rally2 H2 Concept z wodorowym silnikiem spalinowym.
Auto poprowadzi legenda motorsportu, Juha Kankkunen, czterokrotny mistrz świata i zastępca szefa zespołu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team (TGR-WRT).
Wodór w motorsporcie? Toyota mówi: sprawdzam
Toyota intensywnie rozwija technologię wodorowych silników spalinowych już od początku obecnej dekady. Celem jest nie tylko redukcja emisji CO₂, ale też zachowanie emocji związanych z dźwiękiem i charakterystyką klasycznego silnika. Rajdy i wyścigi stanowią dla japońskiego producenta doskonałe środowisko testowe – technologia sprawdzana w ekstremalnych warunkach szybciej trafia do samochodów drogowych.
W 2021 roku w japońskiej serii wyścigowej zadebiutowała wodorowa Toyota GR Corolla. A już rok później – podczas Rajdu Belgii – prototypowy GR Yaris H2 pojawił się na oesach WRC. Od tego momentu inżynierowie TGR nie ustają w pracach nad dopracowaniem tej technologii pod kątem sportów motorowych najwyższej klasy.
GR Yaris Rally2 H2 Concept – niemal bezemisyjna rajdówka z duszą
Nowy GR Yaris Rally2 H2 Concept bazuje na odnoszącym sukcesy modelu GR Yaris Rally2. Jednak zamiast klasycznego silnika, zastosowano w nim wysokociśnieniowy silnik spalinowy zasilany wodorem. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć emisję CO₂ do minimum. A jednocześnie zachowuje agresywny dźwięk i dynamiczny charakter, tak cenione przez fanów rajdów.
Pojazd został opracowany w Jyväskyli – stolicy fińskiego motorsportu – i testowany na leśnych, szutrowych trasach. Wiernie odzwierciedlają one warunki panujące podczas Rajdu Finlandii. Samochód pojawi się przed kibicami już 1 sierpnia 2025 r., podczas legendarnej próby Harju w centrum miasta.
Debiut w Jyväskyli i prezentacja technologii Toyoty
Za kierownicą GR Yaris Rally2 H2 Concept zasiądzie Juha Kankkunen. Auto przejedzie odcinek specjalny nie w ramach klasyfikacji, lecz jako pokazowy pojazd. Jednak z pełną prędkością rajdową i w rzeczywistych warunkach rywalizacji. Samochód zadebiutuje na odcinkach specjalnych Rajdu Finlandii podczas otwierającej imprezę próby Harju. Rozgrywana będzie 31 lipca – w czwartkowy wieczór – w centrum Jyväskyli. Ponownie pojawi się przed kibicami dzień później podczas drugiego przejazdu tego oesu.
Oprócz pokazów dynamicznych, samochód będzie można zobaczyć z bliska w parku serwisowym. Toyota zaprezentuje tam również inne modele zasilane wodorem – w tym luksusowego Miraia i potężnego pickupa Tundra H2.
Wodorowa przyszłość motorsportu
Toyota GR Yaris Rally2 H2 Concept to więcej niż eksperyment. To dowód na to, że alternatywne paliwa mogą odegrać kluczową rolę nie tylko w mobilności miejskiej, ale też w najbardziej wymagających dyscyplinach sportów motorowych.
Jeśli testy w Finlandii zakończą się sukcesem, technologia ta może otworzyć nowy rozdział w historii WRC – bardziej ekologiczny, a przy tym nie mniej emocjonujący.
Foto: Toyota.