Kanadyjski regulator wydał pozwolenie na budowę reaktora typu BWRX-300 w prowincji Ontario. Sołowow z Orlenem chcą zbudować taki sam w Polsce.
4 kwietnia kanadyjska Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC) wydała pozwolenie na budowę reaktora typu BWRX-300. Powstanie w elektrowni Darlington w prowincji Ontario. Jest to pierwsza taka decyzja dotycząca SMR w świecie zachodnim – podkreśla portal ZielonaGospodarka.pl. To przełomowy moment dla rozwoju tej technologii.
Reaktor BWRX-300 został zaprojektowany przez GE Hitachi Nuclear Energy. Należy do kategorii tzw. małych reaktorów modułowych (SMR) i ma moc 300 MW elektrycznych. To rozwiązanie, które wzbudza duże nadzieje w świecie energetyki. Pozwala bowiem za mniej więcej jedną trzecią kosztów budowy „tradycyjnego” dużego reaktora, wejść w świat energetyki jądrowej.
Reaktory SMR wytwarzają też prąd w atrakcyjnych cenach – np. jak szacowano kilka lata temu w Polsce o 30 proc. mniej niż w elektrowniach gazowych. Można je także relatywnie szybko zbudować, co może potwierdzi i projekt w Kanadzie. Ontario Power Generation (OPG), inwestor i przyszły operator, planuje uruchomienie reaktora SMR za cztery lata. Jego budowa może rozpocząć się jeszcze w tym roku roku, po uzyskaniu zgody rządu prowincji Ontario.
Licencja wydana przez CNSC obejmuje budowę przy spełnieniu szeregu warunków, takich jak uruchomienie programu monitoringu środowiska oraz uzyskiwanie dodatkowych zgód na kolejnych etapach inwestycji. Po zakończeniu budowy OPG będzie musiało złożyć wniosek o pozwolenie na eksploatację, co zostanie ocenione przez CNSC pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z wymogami.
Sołowow z Orlenem chcą zbudować podobny reaktor SMR w Polsce
Projekt w Darlington jest kluczowy nie tylko dla Kanady, ale również dla innych krajów, w tym Polski. Reaktorami SMR od kilku lat interesuje się najbogatszy Polak Michał Sołowow.
W październiku 2019 r. jego firma Synthos ogłosiła zamiar zbudowania pierwszej w Polsce elektrowni atomowej z reaktorem SMR we współpracy właśnie z GE Hitachi Nuclear Energy. Powstała do tego celu dedykowana spółka Synthos Green Energy.
Pod koniec 2021 roku do projektu dołączył Orlen. Powstał spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Ta z uwagą przygląda się działaniom w Kanadzie. Współpracuje bowiem już z Ontario Power Generation i chce skorzystać z kanadyjskich doświadczeń z uruchomieniem reaktora SMR.