Chiny chcą zbudować ogromną sieć obliczeniową dla AI na orbicie składającą się z aż 2800 satelitów. Wystrzelono pierwszych 12.
W ubiegłym tygodniu z ośrodka Jiuquan Satellite Launch Center w północno-zachodnich Chinach wystrzelona została rakieta Długi Marsz 2D. Umieściła na orbicie pierwszych 12 satelitów sieci obliczeniowej Three-Body Computing Constellation. Tym samym Chiny zaczęły budować – jako pierwszy kraj na świecie – ogromny superkomputer na orbicie.
Głównym inicjatorem tego projektu jest spółka Zhejiang Lab z Hangzhou. Powstała w 2017 roku i jest to wspólne przedsięwzięcie prowincji Zhejiang, Uniwersytetem Zhejiang i Alibaby Group. Jego celem jest rozwijanie możliwości Chin w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie dużych zbiorów danych.
Każdy z wystrzelonych satelitów nowej konstelacji jest latającym komputerem o mocy obliczeniowej 744 teraflopsów. Przetwarza zatem 744 biliony operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Satelity sieci Three-Body Computing Constellation komunikują się za pomocą laserowych łączy o wydajności do 100 Gb/s.
Docelowo sieć obliczeniowa ma składać się nawet z 2800 satelitów o łącznej mocy obliczeniowej sięgającej 1 ExaFlops (1000 PFlops) – a więc przetwarzającej w ciągu sekundy trylion operacji zmiennoprzecinkowych. Dla porównania moc obliczeniowa najszybszego teraz komputera na świecie – amerykańskiego El Capitan – wynosi 1,742 ExaFlops.
Dlaczego Chiny budują w kosmosie superkomputer?
Wang Jian, wykładowca w Chińskiej Akademii Inżynierii i dyrektor Zhejiang Lab, powiedział, że Three-Body Computing Constellation przyspieszy zastosowanie i rozwój sztucznej inteligencji w kosmosie. Ponadto, jego zdaniem przetwarzania danych na orbicie to bardzo perspektywiczny nowy biznes.
Jest tak, ponieważ ma dwie duże zalety. Po pierwsze, satelity obliczeniowe korzystają z energii słonecznej, której w kosmosie jest dużo. To tam tanie i stabilne źródło zasilania. Po drugie, nie ma na orbicie problemów z chłodzeniem komputerów. Radiacja cieplna jest rozpraszana w kosmosie.
Przez to wszystko koszty pracy kosmicznych ośrodków obliczeniowych mogą być wyraźnie mniejsze niż ich odpowiedników na Ziemi.
Już teraz chińska Three-Body Computing Constellatio może przeprowadzać sensowne obliczenia. Łączna moc obliczeniowa pierwszych jej 12 satelitów wynosi 5 PFlops. Przypomnijmy, że najmocniejszy polski komputer – Helios w Krakowie – ma 35 PFlops. Do końca roku Zhejiang Lab chce wystrzelić kolejnych niemal 40 satelitów.
Foto: CASC.