brytyjski laser

Brytyjski laser zniszczył wszystkie cele w trakcie testów

Brytyjskie ministerstwo obrony pochwaliło się udanymi testami systemu laserowego opracowanego dla Królewskich Sił Powietrznych.

Kilkadziesiąt lat temu bombowce miały dodatkowe wieżyczki strzelnicze z karabinami maszynowymi do obrony przed nadlatującymi myśliwcami. Teraz ten pomysł wraca w całkiem nowym wydaniu.

Koncerny Leonardo i Thales razem z brytyjskim Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej opracowały system obrony laserowej przeznaczony do ochrony dużych samolotów – szczególnie transportowych. Wykrywa on i zwalcza nadlatujące pociski naprowadzane termicznie.

Składa się z dwóch kluczowych modułów. Pierwszym jest system ostrzegania o zagrożeniach Thales Elix-IR korzystający z precyzyjnych detektorów podczerwieni i zaawansowanych algorytmów do śledzenia, klasyfikowania i priorytetyzacji zagrożeń. Przesyła ona dane do modułu Leonardo Miysis, który zaczyna śledzić konkretny już cel i precyzyjnie kieruje w jego stronę strumień lasera.

Całe rozwiązanie nie jest bardzo duże. Z łatwością można je zainstalować w takich samolotach wykorzystywanych przez Królewskie Siły Powietrzne jak Shadow R2 i A400M. Montowane w ich tylnych częściach przypomina nieduże wystające szklane kopułki. W ich wnętrzu szybko porusza się głowica lasera.

Laser testowany na poligonie w Szwecji

Cały system został ostatnio przetestowany na poligonie Vidsel w Szwecji w obecności wyższych urzędników ds. obrony z różnych krajów członkowskich NATO.

Testy – jak poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony zakończyły się pełnym sukcesem. Wszystkie cele zostały zniszczone.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii John Healey skomentował te testy, mówąc, że zdolność do przeciwstawienia się zagrożeniom z powietrza w ciągu kilku sekund daje Wielkiej Brytanii przewagę nad przeciwnikami. – Nasz kraj wyposaża nasze siły zbrojne w najnowszą technologię, aby zapewnić im bezpieczeństwo i zapewnić im przewagę podczas operacji – powiedział i dodał, że ten zaawansowany technologicznie laser to kolejny doskonały przykład wspólnej pracy ekspertów z Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej i brytyjskiego przemysłu obronnego.

Foto: Leonardo.

Podziel się artykułem

Portal Technologiczny

Wykorzystujemy ciasteczka do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.

Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Informacja o tym, w jaki sposób Google przetwarza dane, znajdują się tutaj.